Region Agriscience Teacher of the Year

1991 - Present

*    Regional Winner

**  State Winner

*** National Finalist

1991

Sheila Barrett, Fullerton*                    

Orange Section

1992

Tim Hively, Chino                               

Citrus Section

1992

Bill Love, Calipatria                            

Imperial Section

1992

Rhonda Fuller, Rubidoux                    

Riverside Section

1992

Sheila Barrett, Fullerton*                    

Orange Section

1993

Mike Campbell, Imperial                    

Imperial Section

1993

Wayne Pitzler, Ayala                          

 Citrus Section

1993

George Kruetz, Perris                         

Riverside Section

1993

Sheila Barrett, Fullerton*                    

Orange Section

1993

Doug Sehnert, Fallbrook                     

San Diego Section

1994

Kathy Gassen, Don Lugo                    

Citrus Section

1994

Mike Campbell, Imperial                    

Imperial Section

1994

Sheila Barrett, Fullerton**                  

Orange Section

1994

Rhonda Fuller, Rubidoux                    

Riverside Section

1994

Doug Sehnert, Fallbrook                     

San Diego Section

1995

Kathy Gassen, Don Lugo                    

Citrus Section

1995

Mike Campbell, Imperial                    

Imperial Section

1995

Chris Maddalena, Sunny Hills             

Orange Section

1995

Melissa McBride, Indio*                    

Riverside Section

1995

Doug Sehnert, Fallbrook                     

San Diego Section

1996

Cathy Rizza, Palmdale                        

Antelope V Section

1996

Kathy Gassen, Don Lugo                    

Citrus Section

1996

Mike Campbell, Imperial                    

Imperial Section

1996

Rose Marie Turner, Rowland              

Orange Section

1996

Rhonda Fuller, Rubidoux                    

Riverside Section

1996

Danielle Bauer, Escondido*                

San Diego Section

1997

Robin Olsen, Palmdale            

Antelope V Section

1997

Dave Benson, Serrano*                      

Citrus Section

1997

Charles Van Riper, Holtville                

Imperial Section

1997

Rose Marie Turner, Rowland              

Orange Section

1997

Rhonda Fuller, Rubidoux                    

Riverside Section

1997

Doug Sehnert, Fallbrook                     

San Diego Section

1998

Kathy Rabinovitz, Littlerock                

Antelope V Section

1998

Heather McDowell, Ayala                  

Citrus Section

1998

Bill Love, Calipatria                            

Imperial Section

1998

Rose Marie Turner, Rowland              

Orange Section

1998

Paula Germain, Rubidoux                    

Riverside Section

1998

Laura Cooper, Fallbrook*                  

San Diego Section

1999

Kathy Rabinovitz, Littlerock                

Antelope V Section

1999

David Nilsen, Serrano                         

Citrus Section

1999

Johnny Esquer, Calexico                     

Imperial Section

1999

Laurie McCormick, Fullerton              

Orange Section

1999

Robert Norwood, Jurupa Valley         

Riverside Section

1999

Laura Cooper, Fallbrook*                  

San Diego Section

2000

Kathy Rabinovitz, Littlerock                

Antelope V. Section

2000

Johnny Esquer, Calexico                     

Imperial Section

2000

Kim Wrona, Sunny Hills*                   

Orange Section

2001

David Nilsen, Serrano                         

Citrus Section

2001

Johnny Esquer, Calexico                     

Imperial Section

2001

Kim Wrona Miller, Sunny Hills *         

Orange Section

2002

David Nilsen, Serrano

Citrus Section

2002

Johnny Esquer, Calexico

Imperial Section

2002

Kim Wrona-Miller, Mission Viejo*

Orange Section

2002

Dyana Stover, Norte Vista

Riverside Section

2003 Robin Olsen, Littlerock Antelope V. Section
2003 David Nilsen, Serrano Citrus Section
2003 Johnny Esquer, Calexico Imperial Section
2003 Kim Wrona-Miller, Mission Viejo*** Orange Section
2003 Dyana Stover, Norte Vista Riverside Section
2003 Margaret Chapman, Fallbrook San Diego Section
2004 Dave Nilsen, Serrano High Desert Section
2004 Charlynn McNaul, Fullerton Orange Section
2004 William Nachreiner, La Sierra Riverside Section
2004 Margaret Chapman, Fallbrook* San Diego Section
2005 Bobbi Hazelton, Yucaipa Citrus Section
2005 Johnny Esquer, Calexico* Imperial Section
2005 Debra Clark-Ritchea, Elsinore Riverside Section
2005 Margaret Chapman, Fallbrook San Diego Section
2006 Laurie McCormick, Chino Citrus Section
2006 Amy Tomlinson, Holtville Imperial Section
2006 William Nachreiner* La Sierra Riverside Section
2006 Margaret Chapman, Fallbrook San Diego Section
2007 Shawna Simmons, Plamdale High Desert Section
2007 Amy Tomlinson, Holttville Imperial Section
2007 KC Brown, Sunny Hills Orange Section
2007 Tracy Putnam, Norte Vsita Riverside Section
2007 Nicole Hoofard, Escondido* San Diego Section
2008 Tracy Putnam, Norte Vista* Riverside Section
2009 Bill Nachreiner Riverside Section
2009 Sherri Freeman, Warner Springs* San Diego Section
2010 Robin Olsen, Littlercok* High Desert Section
2010 Joel Richartz, Norco Riverside Section
2011 Robin Olsen, Littlerock* High Desert
2011 Bill Nachreiner, Norte Vista Riverside Section
2012 Robin Olsen, Littlerock** High Desert Section
2013 None  
2014 Cesar Lopez, Indio** Riverside Section
2015 Lindsey Cox, Holtville Imperial Section
2015 Cesar Lopez, Indio* RiversideSection
2015 Sara Benner, Vista San Diego Section
2016 Lindsey Cox, Holtville* Imperial Section
2016 Cesar Lopez, Indio Riverside Section
2016 Sara Benner, Vista San Diego Section
2017 Lindsey Cox, Holtville* Imperial Section
2017 Sara Benner San Diego Section