CATA Teacher of Excellence

SOUTHERN REGION

1951 - Present

Year Name School
1951 Charles Perrin Chaffey HS
1952 Ivan Mayfield Chaffey HS
1953 Fred Hagen Hemet HS
1956 George Sherman Mt. San Antonio College
1958 Robert Dietrick Redlands HS
1960 L. Paul Wade Chino HS
1962 James Dyer El Cajon HS
1963 Kenneth Holmes El Centro HS
1964 Elgin Hall Orange Coast College
1964 Denzil Liston Calexico HS
1965 David MacPherson Victor Valley HS
1966 John Franklin La Verne HS
1967 Harrold Peck La Verne HS
1967 Howard Betts San Bernardino HS
1968 Wylie Day Antelope Valley HS
1969 Charles Cook La Puente HS
1969 Harold Seigworth Riverside HS
1970 Theodore Sypolt College of the Desert
1970 Elmer L. Olson Fullerton HS
1971 Thomas Beckwith Colton HS
1971 Harvey Kennedy Palmdale HS
1973 Vernon Frederick La Habra HS
1973 Gary Lesh J.W. North HS
1974 James Hart J.W. North HS
1974 Kermit Kliewer Brawley HS
1977 Karl Bakken Fallbrook HS
1977 Erlan Calvert Antelope Valley HS
1978 Glen Chamberlain Redlands HS
1979 William Rienstra Fallbrook HS
1980 Glen Casey El Capitan HS
1981 Tom Cunningham San Dieguito HS
1982 Darrel Colburn Escondido HS
1983 Jim Bailey Sunny Hills HS
1983 Roger Hall Moore Jr. HS
1984 Chuck Tipton Moreno Valley HS
1985 Joe Acosta Valhalla HS
1985 Lloyd Doster Palmdale HS
1986 Abdul Mohamed Imperial HS
1986 Leo Thibault Palmdale HS
1987 Don Martin Orange Glen HS
1988 Wayne Pitzler Chino HS
1989 Charles Hewitt Mt. San Antonio College
1989 Willard Wade Coachella Valley HS
1990 Jeff Rhiner Colton HS
1991 Flint Freeman CSPU-Pomona
1991 Murl Craft Norte Vista HS
1992 Al Fernandes Hemet HS
1992 Gary Hunt Sonora HS
1993 Art Boster Mt. San Antonio College
1994 Greg Beard Fullerton HS
1994 Wendy Mullion Palo Verde HS
1995 Wayne Dozier Escondido HS
1996 Mike Campbell Imperial HS
1997 Gina Boster Norco HS
1998 Melissa McBride Indio HS
1998 Neal Weisenberger Antelope Valley CC
1999 Raymond Bryden La Puente Valley ROP
1999 Douglas Sehnert Fallbrook HS
2000 Ken Godfrey La Sierra HS
2000 Doug Moss San Pasqual HS
2000 Sharon Weisenberger Quartz Hill HS
2001 Tony Miller La Habra HS
2001 David Pritchard Southwest HS
2002 Don Dyer El Capitan HS
2002 Joel Briggs Littlerock HS
2003 Nancy Lauritzen Indio HS
2004 Tim Hively Norte Vista HS
2005 Sherri Freeman Warner HS
2006 Johnny Esquer Calexico HS
2006 Duane Penfold Apple Valley HS
2007 Troy Van Bavel Lucerne Valley HS
2007 Luke Larson Holtville HS
2008 Jody Baker Hemet HS
2009 Rhonda Fuller Rubidoux HS
2010 Kim Miller Mission Viejo HS
2011 Robin Grundmeyer Norco HS
2011 Tracy Putnam Norte Vista HS
2012 Robin Olsen Littlerock HS
2013 None  
2014 Carole Lindsey Norco HS
2015 Kelly Tulloch Mtn. Empire HS
2016 Margaret Chapman Fallbrook HS
2016 Mark Mullion Palo Verde HS
2017 Ralph Mosqueda Hemet HS