Southern Region CATA Outstanding Agriculture Mechanics Teacher

1998 - Present

*    Regional Winner

1998

 Lloyd Doster, Littlerock                      

 Antelope V Section

1998

 David Nilsen, Serrano                         

 Citrus Section

1998

 David Pritchard, Southwest                 

 Imperial Section

1998

 Chuck Gentry, La Habra                    

 Orange Section

1998

 Gina Boster, Norco*                          

 Riverside Section

1998

 Alex Hess, Fallbrook                          

 San Diego Section

 

 

 

1999

 Lloyd Doster, Littlerock                      

 Antelope V Section

1999

 Troy Van Bavel, Lucerne Valley         

 Citrus Section

1999

 David Pritchard, Southwest*               

 Imperial Section

1999

 Chuck Gentry, La Habra                    

 Orange Section

1999

 Gina Boster, Norco                            

 Riverside Section

1999

 Alex Hess, Fallbrook                          

 San Diego Section

 

 

 

2000

 Lloyd Doster, Littlerock*                    

 Antelope Valley Section

2000

 David Nilsen, Serrano                         

 Citrus Section

2000

 David Pritchard, Southwest                 

 Imperial Section

2000

 Chuck Gentry, La Habra                    

 Orange Section

2000

 Gina Boster, Norco                            

 Riverside Section

2000

 Don Dyer, El Capitan                         

 San Diego Section

 

 

 

2000

 David Nilsen, Serrano                         

 Citrus Section

2000

 David Pritchard, Southwest*               

 Imperial Section

2000

 Sam Walker, El Captian                     

 San Diego Section

 

 

 

2001

 Troy Van Bavel                                  

 Citrus Section

2001

 David Pritchard, Southwest*               

 Imperial Section

2001

 Gina Boster                                        

 Riverside Section

2001

 Sam Walker, El Captian                     

 San Diego Section

 

 

 

2002

Dave Nilsen, Serrano

 Citrus Section

2002

David Pritchard, Southwest

 Imperial Section

2002

Gina Boster, Norco*

 Riverside Section

     
2003 David Nilsen, Serrano

 Citrus Section

2003 Luke Larsen, Holtville*

 Imperial Section

     
2004 Troy Van Bavel, Lucerne Valley

 High Desert Section

2004 Luke Larsen, Holtville*

 Imperial Section

     
2005 David Pritchard, Southwest*

 Imperial Section

     
2006 Luke Larson, Holtville*

 Imperial Section

2006 Phil Pacia, Sonora

 Orange Section

2006 Marc Reyburn, Escondido

 San Diego Section

     
2007 David Pritchard, Southwest*  Imperial Section
2007 Carole Lindsey, Norco  Riverside Section
2007 Marc Reyburn, Escondido  San Diego Secton
     
2008 David Pritchard, Southwest Imperial Section
2008 Phil Pacia, Sonora* Orange Section
     
2009 Troy Van Bavel,Lucerne Valley High Desert Section
2009 David Pritchard, Southwest* Imperial Section
2009 Tim Hively, Norte Vista Riverside Section
2009 Marc Reyburn, Escondido San Diego Section
     
2010 Carole Lindsey, Norco* Riverside Section
2010 Marc Reyburn, Escondido San Diego Section
     
2011 Joel Briggs, Littlerock High Desert Section
2011 Luke Larson, Holtville* Imperial Section
2011 Carole Lindsey, Norco Riverside Section
     
2012 Joel Briggs,Littlerock High Desert Section
2012 Luke Larson, Holtville* Imperial Section
2012 Dave Eusantos, Westminster Orange Section
2012 Tim Hively, Norte Vista Riverside Section
     
2013 Phil Pacia, Sonora* Orange Section
     
2014 Carole Lindsey, Norco* Riverside Section
     
2015  Luke Larson, Holtville* Imperial Section
2015 Tim Hively, Norte Viata Riverside Section
     
2016 John Campbell, West Valley* Riverside Section
2016 Kelsey Haiber, La Habra Orange Section
     
2017 Tim Hively, Norte Vista Riverside Section
2017 Dave Eusantos, Westminster Orange Section
2017 Marc Reyburn, Escondido* San Diego Section