Southern Region CATA Outstanding Vo-Ag Teacher

1991 - Present

* Region Winner

** State Winner

1991

 Leo Thibault, Palmdale                                   

 Antelope V Section

1991

 Jeff Rhiner, Colton                                          

 Citrus Section

1991

 Abdul Mohamed, Imperial**                          

 Imperial Section

1991

 Chuck Hewitt, Mt. SAC                                 

 Orange Section

1991

 Gary Lesh, Jurupa Valley                                

 Riverside Section

1991

 Dan Stauf, Poway                                           

 San Diego Section

1992

 Leo Thibault, Palmdale*                                 

 Antelope V Section

1992

 Tim Hively, Chino                                           

 Citrus Section

1992

 Kermit Kliewer, Brawley                                

 Imperial Section

1992

 Ray Bryden, La Puente Valley            

 Orange Section

1992

 Gary Lesh, Jurupa Valley                                

 Riverside Section

1992

 Sam Walker, El Capitan                                 

 San Diego Section

1993

 Leo Thibault, Palmdale*                                 

 Antelope V Section

1993

 Jeff Rhiner, Ayala                                           

 Citrus Section

1993

 Mike Campbell, Imperial                                

 Imperial Section

1993

 Ray Bryden, La Puente Valley            

 Orange Section

1993

 Murl Craft, Norte Vista                                  

 Riverside Section

1993

 Kevin Woodrow, Vista                                   

 San Diego Section

1994

 Leo Thibault, Palmdale                                   

 Antelope V Section

1994

 Jeff Rhiner, Colton                                          

 Citrus Section

1994

 Mike Campbell, Imperial                                

 Imperial Section

1994

 Ray Bryden, La Puente Valley            

 Orange Section

1994

 Murl Craft, Norte Vista*                                

 Riverside Section

1994

 Bill Rienstra, Fallbrook                                   

 San Diego Section

1995

 Leo Thibault, Palmdale                                   

 Antelope V Section

1995

 Jeff Rhiner, Colton                                          

 Citrus Section

1995

 Mike Campbell, Imperial                                

 Imperial Section

1995

 Ray Bryden, LPV*                                         

 Orange Section

1995

 Melissa McBride, Indio                                  

 Riverside Section

1995

 Wayne Dozier, Escondido                              

 San Diego Section

1996

 Sharon Weisenberger, Quartz Hill                   

 Antelope V Section

1996

 David Mahdavi, San Gorgonio            

 Citrus Section

1996

 Dan Stauf, Brawley                                         

 Imperial Section

1996

 Ray Bryden, LPV                                           

 Orange Section

1996

 Rhonda Fuller, Rubidoux                                

 Riverside Section

1996

 Wayne Dozier, Escondido*                            

 San Diego Section

1997

 Sharon Weisenberger, Quartz Hill                   

 Antelope V Section

1997

 David Nilsen, Serrano                         

 Citrus Section

1997

 Mike Campbell, Imperial*                              

 Imperial Section

1997

 Tony Miller, La Habra                        

 Orange Section

1997

 Rhonda Fuller, Rubidoux                                

 Riverside Section

1997

 Terry Leach, El Camino                                  

 San Diego Section

1998

 Sharon Weisenberger, Quartz Hill                   

 Antelope V Section

1998

 David Nilsen, Serrano                         

 Citrus Section

1998

 Mike Campbell, Imperial                                

 Imperial Section

1998

 Ray Bryden, La Puente Valley            

 Orange Section

1998

 Gina Boster, Norco                                        

 Riverside Section

1998

 Doug Sehnert, Fallbrook*                               

 San Diego Section

1999

 Sharon Weisenberger, Quartz Hill                   

 Antelope V Section

1999

 David Nilsen, Serrano                         

 Citrus Section

1999

 Mike Campbell, Imperial                                

 Imperial Section

1999

 Ray Bryden, La Puente Valley            

 Orange Section

1999

 Gina Boster, Norco                                        

 Riverside Section

1999

 Doug Sehnert, Fallbrook*                               

 San Diego Section

2000

 Sharon Weisenberger, Quartz Hill *                

 Antelope V Section

2000

 David Mahdavi, San Gorgonio            

 Citrus Section

2000

 Gary Hunt, Sonora                                         

 Orange Section

2000

 Gina Boster, Norco                                        

 Riverside Section

2000

 Rob Gaebe, San Marcos                                

 San Diego Section

2001

 Troy Van Bavel, Lucerne Valley                     

 Citrus Section

2001

 Scot Worrell, Sunny Hills                                

 Orange Section

2001

 Gina Boster, Norco *                                     

 Riverside Section

2001

 Doug Sehnert, Fallbrook                                 

 San Diego Section

2002

 Dave Nilsen, Serrano

 Citrus Section

2002

 David Pritchard, Southwest

 Imperial Section

2002

 Tim Hively, Norte Vista*

 Riverside Section

2002

 Shari Freeman, Warner Springs

 San Diego Section

2003  Gabino Mendoza, Yucaipa HS*  Citrus Section
2003  Luke Larsen, Holtville  Imperial Section
2003  Kim Miller, Mission Viejo  Orange Section
2003  Tim Hively, Norte Vista

 Riverside Section

2003  Kimberley Smith, Ramona

 San Diego Section

2004  Troy Van Bavel, Lucerne Valley*  High Desert Section
2004  Luke Larsen, Holtville  Imperial Section
2004  Tim Hively, Norte Vista  Riverside Section
2005  Bobbi Hazelton, Yucaipa  Citrus Section
2005  Troy Van Bavel, Lucerne Valley  High Desert Section
2005  Luke Larsen, Holtville  Imperial Section
2005  Scot Worrell, Sunny Hills  Orange Section
2005  Tim Hively, Norte Vista*  Riverside Section
2006  Laurie McCormick, Chino Citrus Section
2006  Luke Larson, Holtville Imperial Section
2006  Kim Miller, Mission Viejo* Orange Section
2006  Tim Hively, Norte Vista Riverside Section
2007  David Pritchard, Southwest Imperial Section
2007  Scott Worrell, Sunny Hills Orange Section
2007  Tracy Putnam, Norte Vista Riverside Section
2007  Sherri Freeman, Warner* San Diego Section
2008  Mike Campbell, Imperial* Imperial Section
2008  Gary Hunt, Sonora Orange Section
2008  Debbie Clark, Elsinore Riverside Section
2009 Troy Van Bavel, Lucerne Valley High Desert Section
2009 Jessica Weisbart, Buena Park* Orange Section
2009 Tracy Putnam, Norte Vista Riverside Section
2009 Kelly Tulloch, Mtn. Empire San Diego Section
2010 Mike Campbell, Imperial Imperial Section
2010 Jessica Weisbart, Buena Park* Orange Section
2010 Robin Grundmeyer, Norco Riverside Section
2010 Kelly Tulloch, Mtn. Empire San Diego Section
2011 Patti Williams, Orange Orange Section
2011 Robin Grundmeyer, Norco Riverside Section
2011 Sherri Freeman, Warner* San Diego Section
2012 Tracy Putnam, Norte Vista* Riverside Section
2013 Kelly Tulloch, Mtn. Empire* San Diego Section
2014 Mike Campbell, Imperial San Diego Section
2014 Tracy Putnam, Norte Vista Riverside Section
2014 Kelly Tulloch, Mtn. Empire* San Diego Section
2015 Cynthia Nelson, Littlerock High Desert Section
2015 Jenny Kuhns, Fullerton Oragne Section
2015 Tim Hively, Norte Vista Riverside Section
2015 Sara Benner, Vista* San Diego Section
2016 Tracy Putnam, Norte Vista  Riverside Section
2016 Kelly Tulloch, Mtn. Empire* San Diego Section
2017 Sarah Huss, Serrano High Desert Section
2017 Jeremy Johnson, Sonora Orange Section
2017 Tracy Putnam, Norte Vista Riveisde Section
2017 Alyson Connolly, Ramona* San Diego Section