Southern Region Prepared Public Speaking Winners
1930 - Present

1930  
1931  
1932 James Tate, Ontario *
1933  
1934 William Smale, Ontario *
1935  
1936  
1937 Hoyt Houchen, Ontario *
1938 Leslie Standlea, Ontario **
1939  
1940 Eugene Adams, El Centro *
1941  
1942  
1943 No Contest, WW II
1944 Phil Lanby, Van Nuys
1945 Howard Privett, Norwalk
1946 John Leslie, Van Nuys
1947 Raymond Gastil, Grossmont
1948 Ralph Boyd, Lancaster
1949 Andy Thompson, Fullerton
1950 Pat Hofer, Encinitas
1951 Wesley Hobkirk, San Bernardino
1952 Bob Bean, San Bernardino
1953 Berkley Spencer, Holtville
1954 Jon Plank, Victorville
1955 Paul Calvery, Covina
1956 Richard Mets, Holtville
1957 James Earnest, Orange
1958 Norman Montague, Anaheim
1959 Paul Jacob, Van Nuys
1960 James Beekman, Santa Paula *
1961 Randy Fallows, Carpinteria
1962 Flint Freeman, Holtville
1963 Bob Adams, Orange
1964 Mike Conners, Escondido
1965 Rolly Oden, Redlands
1966 Rolly Oden, Redlands
1967 Rolly Oden, Redlands
1968 Raymond Simard, El Cajon
1969 Raymond Simard, El Cajon
1970 Bill Seals, Apple Valley
1971 Vicki Seals, Apple Valley
1972
1973 Linda Wilson, Escondido
1974 Allen Der Perron, Redlands
1975
1976 Mitchell Schlewe, Hemet
1977
1978 John Stokes, Fallbrook
1979 Jan Eberly, Fallbrook
1980 Jan Eberly, Fallbrook *
1981
1982 Terri Shea, Julian
1983 Phillip Chavez, Blythe
1984 Phillip Chavez, Blythe
1985 Ronice Lange, Fallbrook
1986  
1987 Kim Pauley, El Capitan
1988 Timeree Burchett, Fallbrook
1989 Tracy Johnston, Fallbrook
1990 Nicole Andrus, Fullerton
1991 Nicole Kefalas, Covina
1992 Susan Leahy, San Jacinto
1993 Susan Leahy, San Jacinto
1994 Kelly Warner, Ramona
1995 Kelly Warner, Ramona
1996 Kelly Warner, Ramona
1997 Heather Briggs, Quartz Hill
1998 Heather Briggs, Quartz Hill
1999 Neil Gibson, Lucerne Valley
2000 Neil Gibson, Lucerne Valley *
2001 Elissa Shipp, Norco
2002 John Copen, Winterhaven
2003 Arlee Birenbaum, Sunny Hills
2004 Kelsey Rice, Apple Valley
2005 Kelsey Rice, Apple Valley
2006 Coltan Salaz, El Capitan
2007 Levy Randolph, Hemet
2008 Levy Randolph, Hemet
2009 David Jaime, Winterhaven
2010 David Jaime, Winterhaven
2011 Adriana Kaplan, Mission Viejo
2012 Katie Fernandes, Hemet
2013 Urfia Abdul, Buena Park
2014 Ashley Therian, San Marcos
2015 Isaac Varela, Fallbrook
2016 Tatiana Woliung, El Capitan
2017 Sarah Drown, Ramona
2018 Kyle Dayton, Jurupa Valley
2019 Alyssa White, Norco

* State Winner