Southern Region
Proficiency Award Recipients

 



 

** Regional Winner     *** State Finalist

**** State Winner

Agricultural Communications
  Karlie Nieto, Sonora
  Grace Cun, Hemet **

Ag Energy Systems
  Paul Kooyman, Fallbrook **

Agricultural Mechanics Design and Fabrication
  Paul Kooyman, Fallbrook
  Jacob Traer, Sunny Hills
  Mike Shrum, Holtville
  Francisco Zuniga, Calexico **

Agricultural Mechanics Repair and Maintenance
  Paul Kooyman, Fallbrook
  Joey Lutfi, Sunny Hills **
  Daniel Herrin, Elisinore

Agricultural Processing
  Mike Wolfinbarger, Chino ***

Agricultural Sales - Entrepreneurship
  Lindsey Tulloch, Mtn. Empire ****

Agricultural Sales Placement
  Kathryn Potocny, Vista
  Anthony Roberts, Sunny Hills
  Joelle Tittlefitz, Chino
  Jessica Bonaime, San Jacinto **
  Meghan Ramsey, Quartz Hill

Agricultural Services
  Bryce Swaim, El Capitan ***
  Casey Burroughs, Sonora
  Joe Dan Cameron, Brawley
  Justin Moritz, Don Lugo
  Danielle Olivas, Hemet

Aquaculture
  Chance Salaz, El Capitan ****

Beef Production Entrepreneurship
  Lindsey Tulloch, Mtn. Empire ***
  Megan McInnis, Sunny Hills
  Angelica Hurtado, Calipatria
  Sarah Solimon, Chino
  Meghan Ramsey, Quartz Hill

Beef Production Placement
  Mary Nordine, Sonora
  Bernardo Valenzuela, Calexico **

Dairy Production Entrepreneurship
  Lindsey Tulloch, Mtn. Empire ***
  Adam Martin, Chino
  Riley Elrod, San Jacinto

Dairy Production Placement
  Adam Martin, Chino
  Jimmy Boschma, Norco ***
  Claudia Ayala, Apple Valley

Diversified Ag. Production
  Lindsey Tulloch, Mtn. Empire ***
  Forrest Kranda, Chino

Diversified Crop Production - Placement
  Joe Dan Cameron, Brawley **

Diversified Horticulture Placement
  Brittany Kirchmeier, Fallbrook ***

Diversified Livestock Production - Entrepreneurship
  Lindsey Tulloch, Mtn. Empire ***
  Megan McInnis, Sunny Hills
  Rochelle Freitas, El Centro
  Melissa Kohl, Chino
  Grace Cun, Hemet
  Meghan Ramsey, Quartz Hill

Diversified Livestock Production - Placement
  Ariana Guzman, Ramona **
  Natasha Glenn, Westminster
  Leah Kerr, Chino

Environmental Science and Nat. Resource Mgmt
  Tim Pietila, Warner Springs ***

Equine Science Entrepreneurship
  Megan Roland, El Capitan **
  Corinne Lane, Sunny Hills
  Jenna Scheirer, Jurupa
  Diana Vasquez, Serrano
  Eric Dellamarna, Chino

Equine Science Placement
  Dana Greenwood, Ramona **
  Athena Williams, Sonora
  Melissa Phillips, Chino
  Senna Scheirer, Jurupa Valley
  Desiree Butler, Quartz Hill

Floriculture
  Josefina Rodriguez, Chino **

Food Science
  Melissa Morrison, Fallbrook ***

Forage Production
  Bryce Swaim, El Capitan
  Joel J. Hilfiker, Holtville ***
  Anita Claverie, Calexico
  Chris Nelson, Serrano

Forest Management & Products
  Tim Pietila, Warner Springs ***
  Ruben Flores, Don Lugo

Home and/or Community Development
  Skyler Kurita-Wilson, Sunny Hills
  Paul Kooyman, Fallbrook ***
  David Garcia, La Sierra

Landscape Management
  Chance Salaz, El Capitan
  Shaun Riley, Sunny Hills ***
  Thomas James Rose, Imperial
  Tiffany Gutierrez, Chino

Nursery Operations
  Paul Kooyman, Fallbrook ***
  Kevin Hicks, Sunny Hills
  Karen Ramirez, Calexico
  Keren Sandavol, Chino
  Jeremy Eger, La Sierra

Outdoor Recreation
  Staci White, Mtn. Empire ***
  Forrest Kranda, Chino

Pomology - Placement
  Andrew Stevens, Ramona **

Poultry Production
  Phillip Faustman, El Capitan
  Justin Browning, Westminster **

Sheep Production
  Nicholas C. Mitchell, Fallbrook,
  Sarah Mullencamp, La Habra **
  Allyson Thomas, Imperial
  Michelle Evans, Don Lugo
  Jessica Bonaime, San Jacinto
  Sarah Dick, Littlerock

Small Animal Production & Care - Entrepreneurship
  Steven Mitchell, Sunny Hills **
  La Shae Shauiver-Cummings, Holtville
  Cris Kolb, Chino
  Silvia Lemus, Elsinore
  Kaitlyn Pickett, Mtn. Empire

Small Animal Production & Care - Placement
  Jaclynn Sebastian, El Capitan **
  Bernabe Valenzuela, Calexico
  Danielle Olivas , Hemet
  Chas Gucwa, Serrano

Specialty Animal Production 
  Melissa Ulmer, Fallbrook
  Melissa Kohl, Chino
  Silvia Lemus , Elsinore
  Grace Cun, Hemet **
  Jennifer Griffin, Quartz Hill

Swine Production Entrepreneurship
  Darren Leach, Oceanside/El Camino **
  Casey Burroughs, Sonora
  Simon Derma, Imperial
  Naomi Richards, Chino
  Krista Birmingham, San Jacinto
  Kelsey Rice, Apple Valley

Swine Production Placement
  Paul Kooyman, Fallbrook
  Linh Dong, Westminster
  Debbie Kane, Norco ***

Turf Grass Management - Entrepreneurship
  Shaun Riley, Sunny Hills ***

Turf Grass Management - Placement
  Cassandra Ponce, Fallbrook ****

Vegetable Production Entreprenuership
  Aurora Benitez, Westminster
  Zack Smeds, Chino ***

Vegetable Production Placement
  Troy Montgomery, Quartz Hill **

Viticulture Production Placement
  Tim Pietila, Warner Springs **
  Shelby Caldwell, Ramona

Wildlife Production and Management Placement
  Christina Bidinger, Ramona
  Eric Mortensen, Sonora ***


2005 - Southern Region Agricultural Education