Southern Region
Proficiency Award Recipients
2007

 



 

*Regional Winner     ** State Finalist

*** State Winner

Agricultural Communications  
Julianne Duffin* Fallbrook
 
Agricultural Education   
Kelsey Roripaugh Hemet
Hannah Payne** Ramona
Aimee Nelson Quartz Hill
Chelyse DeBoor Sunny Hills
 
Ag. Mech. Design and Fabrication  
Caitlyn Pettijohn Banegas** Ramona
Ryan Bootsma Chino
Michael Mai Westminster
Trevor Nichols Lucerne Valley
 
Ag. Mech. Energy Systems & Fabrication  
Chase Schaffner** Holtville
 
Ag. Mech Repair and Maintenance   
Francisco Cisneros* Elsinore
Ryan Bootsma Chino
Dalene Kolb Westminster
Danny Mayes Ramona
 
Agricultural Processing  
Amanda Parra** Hemet
Stacy Magana Fallbrook
Wendy Hernandez Chino
 
Agricultural Sales Entrepreneurship  
Travis Korick* Norco
Tatiana Prestininzi Fallbrook
 
Agricultural Sales Placement  
Nicholas Burton** El Capitan
Jacob Jerome Rubidoux
Chris Denzoin Chino
Rogelio Leyva Calexico
Able Torres Lucerne Valley
 
Agricultural Services  
Whitney Rice Hemet
Hailie Hauser Fallbrook
Eric Dellamarna* Chino
Sarah Roethlisberger Apple Valley
Michael Salemme Buena Park
 
Aguaculture  
Lindsay Benschoter** Sonora
 
Beef Production Entrepreneurship  
Ashley Doyle Rubidoux
Mark Brashear* Valley Center
Ryan Bootsma Chino
Brian Kim Sunny Hills
Aimee Nelson Quartz Hill
Cailtin Johnson Imperial
 
Beef Production Placement  
Candice Carr* Sonora
 
Dairy Production Entrepreneurship  
Addie Dyer El Capitan
Colton Reidman* Chino
 
Dairy Production Placement  
Ryan Bootsma* Chino
Gloria Martinez Sonora
 
Diversified Ag. Production  
Addie Dyer** El Capitan
 
Diversified Horticulture - Entrepreneurship  
Jeremy Edger La Sierra
Maggie Maratsos** Fallbrook
 
Diversified Horticulture - Placement  
Jeffery Hillman Fullerton
Eduardo Gonzalez** Fallbrook
 
Diversified Livestock Production - Entrepreneurship  
Kayla Reece Norco
Carlos Serrano Calexico
Ashley Miller  Fallbrook
Ryan Bootsma** Chino
Jessica Briggs Littlerock
Danelle Gheen Sunny Hills
 
Diversified Livestock Production - Placement  
Sarah Dick* Littlerock
 
Emerging Ag. Technology  
Casey Bushee* Warner Springs
Samantha Hamblem Sunny Hills
 
Enviromental Science and Nat. Resource Mgmt  
Amber Pietila* Warner Springs
 
Equine Science Entrepreneurship  
Benjamin Iverson Elsinore
Janae Krull** El Capitan
Eric Dellamarna Chino
Samantha Wilson Serrano
 
Equine Science Placement  
Rachel Hill*** El Capitan
Drew Palacio Quartz Hill
 
Floriculture  
Janell Buffington Norco
Tatiana Pretininzi** Fallbrook
Jeffery Hillman Fullerton
 
Forage Production  
Thomas Borkowski** El Capitan
Juan Curiel Calexico
Christopher Nilsen Serrano
 
Forest Management & Products  
Diana Grimminus* Norco
Ruben Flores Don Lugo
 
Grain Production - Entrepreneurship  
Joseph Claverie* Calexico
 
Home and/or Community Development  
Drew Palacio** Quartz Hill
 
Landscape Management  
Benjamin Iverson* Elsinore
Alexandra Swanson Warner Springs
Chris Denzoin Chino
Paulette Torres Fullerton
 
Nursery Operations  
Emily Sherman Fallbrook
Maggie Maratsos Fallbrook
Juan Curiel Calexico
Crystal Granicy Quartz Hill
Paulette Torres Fullerton
Anthony Roberts** Sunny Hills
 
Outdoor Recreation  
Caitlyn Meile** El Capitan
 
Pomology - Placement  
Kevin O'Connor La Sierra
Eduardo Gonzalez** Fallbrook
 
Poultry Production  
Travis Korick Norco
Taylor McDonald Winterhaven
Smantha Ford El Capitan
Jessica Briggs* Littlerock
Natasha Witkowski Westminster
 
Sheep Production  
Sandra Greer Elsinore
Cassandra Collins El Capitan
Kandace Kooyman Fallbrook
Mac Walker* Chino
Arnold Salazar Calexico
Christopher Nilsen Serrano
Leilani Hernandez Sunny Hills
 
Small Animal Production & Care  
Bradley Carpenter La Sierra
Chelsea Espinoza* Vista
La Shae Shawver-Cummings Holtville
Christopher Nilsen Serrano
Skevin Corbin Chino
Erin Bruce Sunny Hills
 
Specialty Animal Production   
Catlin Cahill* Rubidoux
Ashley Miller Fallbrook
Kelsey Adams Fallbrook
Cathy Simpkin Quartz Hill
Kenny Pham Westminster
 
Swine Production Entrepreneurship  
Francisco Cisneros Elsinore
Melissa Morrison* Fallbrook
Chris Denzoin Chino
Daniel Carbajal Calexico
Lauren Castillo Antelope Valley
Kelsey Haiber  Sonora
 
Swine Production Placement  
Mick Wiggler Warner Springs
Alfredo Rojas Calexico
Kailyn O'Donnell* Lucerne Valley
John Jefferys Westminster
 
Vegetable Production - Placement  
Wendy Hernandez* Chino
Nancy Rendon Calipatria
 
Viticulture Production Placement  
Eduardo Gonzalez** Fallbrook
 
Wildlife Production and Management Placement  
Tatiana Prestininzi Fallbrook
Lindsay Benschoter*** Sonora
 

 


2007- Southern Region Agricultural Education