San Diego Section
Field Day Results

2009

 



 

Individual Best Informed Greenhand  

1.

Rainey Reedy

Heritage

2.

Katrina Finn

Warner Springs

3.

Amber Crawley

Heritage

4.

Katie Fernandes

Hemet

5.

Rhiannon Hackett

Vista

6.

Frank Rodriguez

Buena Park

7.

Madison Haussmann

Vista

8.

Morgan Perkins

Ramona

9.

Jessica Sanchez

Sonora

10.

Elizabeth A.

Indio


Chapter Best Informed Greenhand  

1st

Heritage

2nd

Vista

3rd

Warner Springs

4th

El Capitan

5th

Fallbrook

 

Individual Farm Power 

1.

Dominic Cristarella Escondido

2.

Matt Maiers Fallbrook

3.

Tim Vanderplel Ramona

4.

Matt Mellott El Capitan

5.

Dillion Christensen Escondido

6.

Kendall Lynch El Capitan

7.

Dylan Petrunio Jurupa Valley

8.

David Streamer Warner Springs

9.

Jason Stevenson Fallbrook

10.

Garret Huist El Capitan


Chapter Farm Power

  1st

El Capitan

  2nd

Escondido

  3rd

Fallbrook

  4th

Ramona

  5th

Jurupa Valley

 

Individual Farm Records  

1.

Karely Ruiz Calexico

2.

Jose Valdez Calexico

3.

Sara Riddick Fallbrook

4.

Kayla Douglas El Capitan

5.

Tony Hernandez Calexico

6.

Vanessa Wengeler El Capitan

7.

Sydney Morehouse El Capitan

8.

Alex Curiel Mtn. Empire

9.

Samantha Moorhouse Mtn. Empire

10.

Sheyenne Sloan El Capitan

Chapter Farm Records  

  1st

Calexico

  2nd

El Capitan

  3rd

Mtn. Empire

  4th

Fallbrook


Individual Floriculture

1.

Karissa Krysta Jurupa Valley

2.

Shaina Ralls El Capitan

3.

Jeanette Pun Fallbrook

4.

Vanessa Rios Jurupa Valley

5.

Maga Herrera El Capitan

6.

Adriana Ochoa Fallbrook

7.

Kaylyn Lavalle El Capitan

8.

Heidi Thatje Jurupa Valley

9.

Cheyenne Shy El Capitan

10.

Ebert Morales Fallbrook

Chapter Floriculture

  1st

Jurupa Valley

  2nd

El Capitan

  3rd

Fallbrook "A"

  4th

Indio

  5th

Hemet


Individual Light Horse

1.

Melissa Moe Escondido

2.

Taylor Zumstein Fallbrook

3.

Maddy Sellier Escondido

4.

Christine Russell Fallbrook

5.

Joanna Rodgers Poway

6.

Desiree Nihant Poway

7.

Kayla James Fallbrook

8.

Vannessa LaMasters Jurupa Valley

9.

Nicole Zuanich Fallbrook

10.

Gwen Alexander Poway

Chapter Light Horse

  1st

Escondido

  2nd

Fallbrook "A"

  3rd

Poway

  4th

Jurupa Valley

  5th

Fallbrook "B"

Individual Livestock

1.

Jacob Rodriguez Sonora

2.

Conner Wilson Escondido

3.

Juan Ruan Calexico

4.

Rudy Carbajal Calexico

5.

Kailee Parrott Warner Springs

6.

Michael Halverson Sonora

7.

Brian Hernandez Sonora

8.

Kylie Haiber Sonora

9.

Kayla Welch Sonora

10.

Ryley Stites Ramona

Chapter Livestock

  1st

Sonora "A"

  2nd

Calexico

  3rd

Escondido

  4th

Romona

  5th

Sonora "B"

 

Individual - Nursery/Landscape

1.

Ben Jaques Fallbrook

2.

Torren Sampson Fallbrook

3.

Noelle Murphy Fallbrook

4.

Leslie Rivas Sunny Hills

5.

Cameron Law Sunny Hills

6.

Nathan Stumpf Fallbrook

7.

Edger Rico Perris

8.

Conner Meehan Fallbrook

9.

Israel Perryman Perris

10.

Suleima Franco Perris

Chapter - Nursery/Landscape 

  1st

Fallbrook "A"

  2nd

Sunny Hills

  3rd

Perris

  4th

West Valley

  5th

Fallbrook "B"


Individual Small Engines 

1.

Brian Vanderlaan Warner Springs

2.

Jacob Norte Warner Springs

3.

Tyler McGraw Orange Glen

4.

Karina Perez Warner Springs

5.

Sydney Lutgen Orange Glen

6.

Karl Clauser La Habra

7.

Bryan Chavez La Habra

8.

Chris Turner La Habra

9.

Zach Turner La Habra

10.

Kathlan Dunn Orange Glen


Chapter Small Engines

  1st

Warner Springs

  2nd

La Habra "B"

  3rd

La Habra "A"

  4th

Orange Glen

 

Individual Specialty Animals

1.

Hannah Binsted

Hemet

2.

Rebecca Nuez

Hemet

3.

Bryan Valera

Sunny Hills

4.

Andrea Strode

Fallbrook

5.

Lori Stantey

Hemet

6.

Michael Adame

Fallbrook

7.

Amanda Fair

Jurupa Valley

8.

Carlos Martinez

Fallbrook

9.

Andrea Pineda

Sunny Hills

10.

Casey Moore

Sunny Hills


Chapter Specialty Animals

  1st

Hemet

  2nd

Fallbrook "A"

  3rd

Sunny Hills "A"

  4th

Indio "A"

  5th

Fallbrook "B"


Individual Vegetables  

1.

Alexia Cain San Marcos

2.

Beth Ross Heritage

3.

Siliva Castillo Fallbrook

4.

Victoria Payne Jurupa Valley

5.

Dorothy Thatje Jurupa Valley

6.

James Hyland San Marcos

7.

Zedma Sandoval Heritage

8.

Andrea Sabor Jurupa Valley

9.

Ozzie Gutierrez Heritage

10.

Sergio Rosalez El Camino

 

Chapter Vegetables

  1st

Heritage

  2nd

Jurupa Valley

  3rd

San Marcos

  4th

El Camino

  5th

Fallbrook

 
 2009 - Southern Region Agricultural Education