San Diego Section
Field Day Results

2010

 



 

Individual Best Informed Greenhand  

1.

Jennifer Samaquey Indio

2.

Jessica Harrison Heritage

3.

Belen Castillo Escondido

4.

Lauren Lynch San Marcos

5.

Jessica Lopez Heritage

6.

Jessenia Cruz Indio

7.

Nicole Booten Escondido

8.

Emily Kilcrease Fallbrook

9.

JC Denny Fallbrook

10.

Anthony Moreno El Camino

Chapter Best Informed Greenhand  

1st

Escondido A

2nd

Heritage A

3rd

Fallbrook

4th

San Marcos

5th

Valley Center

 

Individual Farm Power 

1.

Timothy Van Der Ploeg Ramona

2.

Dominic Cristerella Escondido

3.

Dustin Christensen El Capitan

4.

Garret Hurst El Capitan

5.

Cody Hoss El Capitan

6.

Brandon King Escondido

7.

Daniel Naveda Fallbrook

8.

Brody Roland El Capitan

9.

Glen Rauch Escondido

10.

Will Scarbough Fallbrook


Chapter Farm Power

  1st

El Capitan B

  2nd

El Capitan A

  3rd

Escondido B

  4th

Escondido A

  5th

Fallbrook A

 

Individual Farm Records  

1.

Alex Johnson Sunny Hills

2.

Sara Riddick Fallbrook

3.

Amber Foley Sunny Hills

4.

Chantelle Duncan Fallbrook

5.

Abi Perdew Fallbrook

6.

Conrad Stanton El Capitan

7.

Davis Neary El Capitan

8.

Ali Morgan El Capitan

9.

Raymond Sanchez Calexico

10.

Rancisco Herrera Calexico

Chapter Farm Records  

  1st

Sunny Hills

  2nd

Fallbrook A

  3rd

El Capitan

  4th

Fallbrook B

5th

Calexico

Individual Floriculture

1.

Cheyenne Shy El Capitan

2.

Heidi Thatje Jurupa Valley

3.

Ashley Wybenga Hemet

4.

Sierra Suttles El Capitan

5.

Katy Scoffel Hemet

6.

Jenna Schmitt Escondido

7.

Rosie Esquivel Indio

8.

Ebert Morales Fallbrook

9.

Terra Monteiro San Pasqual

10.

Valerie Chavez Hemet

Chapter Floriculture

  1st

Hemet

  2nd

El Capitan

  3rd

Fallbrook A

  4th

Indio

  5th

Escondido

Individual Light Horse

1.

Shelby Roberts Poway

2.

Samantha Day Escondido

3.

Rebecca Tierce Poway

4.

Gwen Alexander Poway

5.

Laura Rey Jurupa Valley

6.

Mellissa Moe Escondido

7.

Chris Hudson Hemet A

8.

McKenzie Huff Fallbrook

9.

Jessica Abbott Jurupa Valley

10.

Elaine Palmer Hemet A

Chapter Light Horse

  1st

Poway

  2nd

Jurupa Valley

  3rd

Escondido

  4th

Hemet A

  5th

El Capitan

Individual Livestock

1.

Justin Phillips Mt. Empire

2.

Nicki Horton Escondido

3.

Paul Calac Valley Center

4.

Megan Myers Mt. Empire

5.

Francesca Barnes El Capitan

6.

Taylor Bauers El Capitan

7.

Reba Gallegos Vista

8.

Chelsea Dyer Valley Center

9.

Ryley Stites Ramona

10.

Harley Maupin El Capitan

Chapter Livestock

  1st

El Capitan

  2nd

Mt. Empire

  3rd

Valley Center

  4th

Calexico

  5th

Vista

 

Individual - Nursery/Landscape

1.

Gabe Martinez Heritage

2.

Connor Meehan Fallbrook

3.

Vincent Cadigal Heritage

4.

Christian Rojas Bartlette Fallbrook

5.

Mary Boyd Fallbrook

6.

DJ Felton Heritage

7.

Jessi Harrison Heritage

8.

Jose Torres Heritage

9.

Charlene Bernatene Heritage

Chapter - Nursery/Landscape 

  1st

Heritage A

  2nd

Fallbrook

  3rd

Heritage B

Individual Small Engines 

1.

Allen Osborn Warner Springs

2.

Dakota Anaya Warner Springs

3.

Jacob Norte Warner Springs

4.

Karina Parez Warner Springs

5.

Erica Rudolph Warner Springs

6.

Juan Rodriguez Warner Springs

7.

Samuel Francis-Saks Valley Center

8.

Bridget Holtz Valley Center

9.

Desirae Mangels Warner Springs


Chapter Small Engines

  1st

Warner Springs A

  2nd

Warner Springs B

 

Individual Specialty Animals

1.

Rebecca Nunez Hemet

2.

Michael Adame Fallbrook

3.

Christian Gonzales Indio

4.

Ciera Cassidy Heritage

5.

Emily Kirtley Heritage

6.

Carlos Martinez Fallbrook

7.

Rainey Reedy Heritage

8.

Kay-Lynn York San Pasqual

9.

Katie Holmquist Heritage

10.

Casie Philley Fallbrook


Chapter Specialty Animals

  1st

Fallbrook A

  2nd

Heritage A

  3rd

Hemet

  4th

Indio

  5th

San Marcos

Individual Vegetables  

1.

Karen Poole Fallbrook

2.

Silvia Castillo Fallbrook

3.

Beth Boss Heritage

4.

Alexis Cain San Marcos

5.

Seth Brummel Heritage

6.

Marty Nickolaus Fallbrook

7.

Abby Adam Fullerton

8.

Maddy Schuller Fullerton

9.

Breanna Craig El Camino

10.

Mercedes Martin San Marcos

 

Chapter Vegetables

  1st

Heritage A

  2nd

Fallbrook A

  3rd

San Marcos

  4th

Fullerton

  5th

El Camino
 
 2010 - Southern Region Agricultural Education