High Desert Section
Contest Results
2010-2011

Best Informed Greenhand 
1st Littlerock
2nd Palmdale
3rd Serrano
4th Bloomington

Best Informed Greenhand - Individuals

1st

Victoria Doster-Davis, Littlerock

2nd

Taryn Wickersheim, Serrano

3rd

Clarissa Samano, Littlerock

4th

Abigail Gaslindo, Palmdale

5th

Ariana Casillas, Bloomington

 

Novice Opening/Closing Ceremonies

1st

Littlerock

2nd

Palmdale

 

Novice Opening/Closing Ceremonies

Outstanding Officers

President Clarissa Samano, Littlerock
Vice President Victoria Doster-Davis, Littlerock
Secretary Julio Zamora, Littlerock
Treasurer Theta Eikenberry, Littlerock
Reporter Miranda Randall, Littlerock
Sentinel Alyssa Clayton, Palmdale

 

Advanced Opening/Closing Ceremonies  

1st

Littlerock Team A

2nd

Lucerne Valley Team A

3rd

Littlerock Team B

4th

Bloomington Team B

5th

Lucerne Valley Team B

 

Advanced Opening/Closing Ceremonies

Outstanding Officers

President Christine Zuniga, Bloomington
Vice President Kimberly Medina, Lucerne Valley
Secretary Brittany Turnball, Lucerne Valley
Treasurer Jonathon Briggs, Littlerock
Reporter Chelsey Jurkovac, Littlerock
Sentinel Jessica Martinez, Lucerne Valley

Creed Recitation  

1st

Muhammad Damanhuri     Antelope Valley

2nd

Cheyenne Tacy                 Apple Valley

3rd

Jayke Greenwood             Apple Valley

4th

Lean Laxamand                 Antelope Valley

5th

Tarya Wickershiem             Serrano

Job Interview  
1st Jiggs Briggs                     Littlerock
2nd Meagan Moorman             Apple Valley
3rd Amanda Bennett                Littlerock
4th Megan Krause                   Palmdale
5th Jonathon Briggs                Littlerock

Novice Prepared Public Speaking  
1st Mayra Mondragon Lucerne Valley
2nd Tyas Shorter Littlerock

Advanced Prepared Public Speaking  
1st Renesha Jackson Palmdale
2nd Jeramie Diaz Bloomington
3rd Austin Stapp Palmdale
4th Zenia Lopez Lucerne Valley
5th Christine Zuniga Bloomington

Novice Extemporaneous Speech  
1st Melanie Solburg Antelope Valley
2nd Savannah Diaz Bloomington
3rd Allison Gutierrez Antelope Valley

Advanced Extemporaneous Speech  
1st Nathan Genda Palmdale
2nd Ricky Page Lucerne Valley
3rd Sammi Burkart Apple Valley
4th Issac Hamilton Antelope Valley
5th Felicity Smith Apple Valley

COOPS

1st Charles Porter Rosamond
2nd Michael McCarty Rosamond
3rd Jeramie Diaz Bloomington
4th Jenny Ann McDonald Bloomington
5th Karina Carillo Palmdale

Chapter - COOPS  
1st Rosamond
2nd Palmdale
3rd Bloomington
4th Palmdale

Novice Parliamentary Procedure  

   

Advanced Parliamentary Procedure  
   

Copyright 2013