San Diego Section
Contest Results
2010-2011

Novice Opening/Closing Ceremonies  

 

Place

Chapter

Outstanding Officer

1st

Warner Springs President

2nd

Escondido A Vice President

3rd

San Marcos Vice President

4th

El Capitan B Secretary

5th

Escondido B Vice President

6th

Vista Secretary

7th

El Capitan A Reporter

8th

Fallbrook A Secretary

9th

Fallbrook B Sentinel
10th Valley Center Vice President


Officer Team Opening/Closing Ceremonies  

 

Place

Chapter

Outstanding Officer

1st

Fallbrook Vice President

2nd

El Capitan Vice President

3rd

Warner Springs Vice President

4th

Orange Glen Vice President

5th

Escondido Vice President

6th

San Marcos President

7th

Vista Vice President

8th

Ramona Reporter

9th

San Pasqual Reporter

10th

Valley Center Secretary

11th

Mtn. Empire Secretary

12th

Poway Secretary
13th El Camino Vice President
14th Julian President

 

Open Division -  Opening/Closing Ceremonies

 

Place

Chapter

Outstanding Officer

1st

El Capitan A Vice President

2nd

Escondido A Treasurer

3rd

El Capitan B Reporter

4th

Fallbrook B President

5th

Escondido B Reporter

6th

Warner Springs Secretary

7th

Fallbrook A Vice President

8th

Poway Secretary
9th Mtn. Empire Vice President

 

Best Informed Greenhand  

1st

Kaysia Pajita Escondido

2nd

Ernesto Reyes Warner Springs

3rd

Belen Castillo Escondido

4th

Anthony Moreno El Camino

5th

Mitchell White Fallbrook
6th Richard Sherman Fallbrook
7th Edgar Canales El Camino
8th Louie DiAngelis Escondido
9th Amanda Marquez El Capitan
10th Jacey Denny Fallbrook

 

Chapter Best Informed Greenhand  

1st

Escondido A

2nd

Escondido B

3rd

El Capitan

4th

Fallbrook B

5th

Fallbrook A
6th El Camino
7th Orange Glen

 

COOP Quiz  

1st

Breanna Craig El Camino

2nd

Alexis Cain San Marcos

3rd

Jake White Mtn. Empire

4th

Dustin Christianson El Capitan

5th

Garret Hurst El Capitan

Chapter COOP Quiz  

1st

El Capitan

2nd

El Camino

3rd

Mtn. Empire

4th

San Marcos

 

Creed Recitation  

1st

Kaysia Pajita Escondido

2nd

Ashley Theriew San Marcos

3rd

Nicole Booten Escondido

4th

Amanda Marquez El Capitan

5th

Louie Diangelis Escondido

Job Interview  
1st Katherine Ohrbom Escondido
2nd Bronte Galloway Mtn. Empire
3rd Cheyenne Shy El Capitan
4th Gwendolyn Alexander Poway
5th Mercedes Alvarez Mtn. Empire

Novice Prepared Public Speaking  
1st Audrey Baker El Capitan
2nd Megan Myers Mtn. Empire
3rd Harlee Maupin El Capitan
4th Kristen Monberg Mtn. Empire
5th Micaela Meile El Capitan

Advanced Prepared Public Speaking  
1st Karen Poole Fallbrook
2nd Mercedes Martin-Hightower San Marcos
3rd Sara Riddick Fallbrook
4th Morgan Partin-Topper Vista
5th Samantha Moorhouse Mtn. Empire

Novice Extemporaneous Speech  
1st Dakota Anayo Warner Springs
2nd Alex Curiel Mtn. Empire
3rd Kimberly Sels San Marcos
4th Katriana Finn Warner Springs
5th Francesca Barnes El Capitan

Advanced Extemporaneous Speech  
1st Alexis Craig San Marcos
2nd Jacob Norte Warner Springs
3rd Torren Sampson Fallbrook
4th Sergio Rosales El Camino
5th Kendall Lynch El Capitan

Novice Parliamentary Procedure  

1st Escondido
2nd Fallbrook
3rd El Capitan

Advanced Parliamentary Procedure  
1st Fallbrook
2nd Escondido
3rd El Capitan B
4th El Capitan A
5th Mtn. Empire
6th Julian
7th El Camino
8th Warner Springs

Copyright 2013