San Diego Section
Field Day Results

2011

 



 

Individual Best Informed Greenhand  

1.

Emily Franko

Valley Center

2.

Bradley Kaufman

Holtville

3.

Katrina hope

Escondido

4.

Jordan Sagfield

Escondido

5.

Adrian Limon

Heritage

6.

Kaleb dixon

Heritage

7.

Kaycee Lavios

Holtville

8.

Allyson Schuartz

Heritage

9.

Victoria Anderson

Holtville

10.

Megan Smedley

Holtville

 

Chapter Best Informed Greenhand  

1st

Heritage

2nd

Holtville

3rd

Escondido

4th

Fallbrook

5th

Perris

 

Individual Farm Power 

1.      

Brad Matuska

El Capitan

2.     

Cody Hoss

El Capitan

3.     

Brandon King

Escondido

4.     

Ryan Maltsby

Fallbrook

5.     

Brody Roland

El Capitan

6.     

Wil Scarbrough

Fallbrook

7.     

Tristan Klungsmith

El Capitan

8.     

Josh Balchin

Ramona

9.     

Tanner Stephan

Escondido

10.  

Alek Robbins

Fallbrook


Chapter Farm Power

 1st

El Capitan A

 2nd

Fallbrook A

 3rd

Escondido A

 4th

El Capitan B

 5th

Ramona

 

Individual Farm Records  

1.

Davis Neary El Capitan

2.

Sara Riddick Fallbrook

3.

Francisco Herrera Calexico

4.

Jessica Frisbie El Capitan

5.

Alex Curiez Mountain Empire

6.

Rosa Rivera El Capitan

7.

Odette Musso Calexico

8.

Loren Rand Mountain Empire

9.

Guillermo Hernandez Calexico

10.

Isac Verela Fallbrook


Chapter Farm Records  

  1st

 El Capitan

  2nd

 Calexico

  3rd

 Fallbrook

  4th

 Mountain Empire


Individual Floriculture

1.

Ashli Hurst El Capitan

2.

Katy Stoffel Hemet

3.

Ciara Murillo Escondido

4.

Cody Doyle Fallbrook

5.

Terra Monteiro San Pasqual

6.

Kendall Lynch El Capitan

7.

Stacy Salazar Fallbrook

8.

Ashlin Jordan El Capitan

9.

Valerie Chavez Hemet

10.

Kiyoshi Kakazu Escondido

 

Chapter Floriculture

  1st

 El Capitan

  2nd

 Escondido

  3rd

 Fallbrook

  4th

 Jurupa Valley

  5th

 La Habra


Individual Light Horse

1.

Sarah Conteras Poway

2.

Jennifer Marshall Valley Center

3.

Katy Yuelapwan Hemet

4.

Katie Fernandes Hemet

5.

Kylie Zuanich Fallbrook

6.

Gwen Alexander Poway

7.

Jessica Martinez Anza-Hamilton

8.

Tonya Enlow Fallbrook

9.

Vanessa Kattus San Marcos

10.

Isabelle Fuller Poway


Chapter Light Horse

  1st

 Poway

  2nd

 Hemet

  3rd

 Fallbrook

  4th

 San Marcos

  5th

 El Capitan

Individual Livestock

1.

Justin Phillips Mountain Empire

2.

Belen Castillo Escondido

3.

Rhiannon Hackett Vista

4.

Jamie Mckinnley Escondido

5.

Jessica Theisman Escondido

6.

Ruby Krause Redlands-Grove

7.

Mike Roth Valley Center

8.

Kennady Wagner El Capitan

9.

Emily Herzog Calexico

10.

Sabrina Hon Escondido


Chapter Livestock

  1st

 Escondido A

  2nd

 Mountain Empire

  3rd

 Escondido B

  4th

 El Capitan A

  5th

 Ramona

 

Individual - Nursery/Landscape

1.

Daniel Mendoza Perris

2.

Cecilia Ruiz Perris

3.

Daniel Van Patten Perris

4.

Miguel Ramirez Perris

5.

Emmanuel Mata Perris

6.

Daisy Lopez Perris

7.

Kaleb Dixon Heritage

8.

Jessica Lopez Heritage

9.

Tim McKay Heritage
10. Andrea Limon Heritage


Chapter - Nursery/Landscape 

  1st

 Perris A

  2nd

 Perris B

  3rd

 Heritage A
4th  Heritage B
5th  San Marcos


Individual Small Engines 

1.

Kevin Barret Warner Springs

2.

Allen Osborn Warner Springs

3.

Juan Rodrigues Warner Springs

4.

Sean McCoy San Pasqual

5.

Josh Ferlet San Pasqual

6.

Alex Smith Warner Springs

7.

Alison Parrott Warner Springs

8.

Ben Noyce San Pasqual

9.

Frankie Dias Warner Springs
10. Dane Skriloff Poway


Chapter Small Engines

  1st

 Warner Springs A

  2nd

 San Pasqual
3rd  Poway
4th  Warner Springs B

 

Individual Specialty Animals

1.

Ciera Cassady Heritage

2.

Lizzy Creek Heritage

3.

Katie Holmquist Heritage

4.

Rainey Reedy Heritage

5.

Carlos Martinez Fallbrook

6.

Brandon Peterson Hemet

7.

Hannah Mayes Heritage

8.

Amber Sager Westminster

9.

Kay-Lynn York San Pasqual

10.

Skye Mayes Heritage


Chapter Specialty Animals

  1st

 Heritage A

  2nd

 Heritage B

  3rd

 Fallbrook A

  4th

 Hemet A

  5th

 San Marcos


Individual Vegetables  

1.

Alexis Cain San Marcos

2.

Karen Poole Fallbrook

3.

Seth Brummel Heritage

4.

Jillian Drake Fallbrook

5.

Ryan Gilmore Heritage

6.

Ashley Therien San Marcos

7.

Bailey Cain San Marcos

8.

Ashley Boucher Heritage

9.

Jose Torres Heritage

10.

Alfredo Ramirez Heritage

 

Chapter Vegetables

  1st

 San Marcos

  2nd

 Heritage A

  3rd

 Fallbrook

  4th

 Heritage B

  5th

 Perris A
 
 2011 - Southern Region Agricultural Education