Southern Region
Proficiency Award

Recipients 2013 

*Regional Winner  

Ag. Communication     
Kristen Lopez El Capitan  
     
Agricultural Education     
Edilena Reyes Buena Park X
Alexis Cain San Marcos  
     
Ag. Mechanics Design and Fabrication    
James Marrufo Sonora X
Jason Stone Escondido  
     
Ag. Mechanics Repair and Maintenance - Placement    
Miguel Sandate Sonora X
Wil Scarbrough Fallbrook  
     
Agricultural Processing    
Oke Iyeke Westminster  
Kirsten Smith Norco X
     
Agricultural Sales Placement    
Steven Aguilar Buena Park X
Austin Rogers El Capitan  
Eileen Desmond Norco  
     
Agricultural Services    
Richard Razo Sonora X
Heather Carpenter Norte Vista  
     
Agriscience Research - Integrated Sysems    
Jillian Drake Fallbrook X
     
Beef Production Entrepreneurship    
Amanda Jacobs Buena Park  
Harlee Maupin El Capitan X
Jonathan Briggs Littlerock  
Emily Herzog Calexico   
     
Beef Production Placement    
Brad Matuska El Capitan  
Jonathan Briggs Littlerock X
     
Dairy Production Entrepreneurship    
Michelle Aguerre Chino X
Brody Roland El Capitan  
     
Dairy Production Placement    
Kylie Haiber Sonora X
     
Diversified Agricultural Production    
Sierra Suttles El Capitan X
     
Diversified Crop Production - Placement    
Tom Smith Imperial X
     
Diversified Horticulture - Placement    
Owen Hemming Sunny Hills X
     
Diversified Livestock Production - Entrepreneurship    
Edilena Reyes Buena Park  
Harlee Maupin El Capitan X
Abigail Porter San Jacinto  
Jonathan Briggs Littlerock  
     
Diversified Livestock Production - Placement    
Jessica Opice Don Lugo  
Manuel Aguilera Calexico X
Thelma Leon Julian  
     
Environmental Science & Natural Resources     
Bradley Thurm Mountain Empire X
     
Equine Science Entrepreneurship    
Haley Propster Chino X
Kayla Rumley El Capitan  
     
Equine Science Placement    
Zoey Than Sonora  
Gabriela Dodson El Capitan  
Brad Bishop Norco X
     
Forage Production    
Christopher Barlow Sonora  
Cole Pfister Brawley  
Cody Hoss El Capitan  X
     
Forest Management & Products    
Aaron Stammerjohn Don Lugo  
Troy Clark Mountain Empire X
     
Goat Production    
Jacob Johnson Westminster  
Ashli Hurst El Capitan X
Cassidy Steenbock Heritage  
Calle Hinkle Grove  
     
Home and/or Community Development    
Miranda Ludlow Covina  
Meagan Skidmore Warner X
     
Landscape Management    
Thomas Opice Don Lugo X
Brady Earley El Capitan  
Alejandro Marin Perris  
     
Nursery Operations    
Owen Hemming Sunny Hills  
Juan Duran Perris X
     
Outdoor Recreation    
Breanna Misner Chino  
Brandon Viets El Capitan X
     
Pomology - Entrepreneurship/Placement    
Oke Iyeke Westminster  
Isaac Varela Fallbrook X
Eduardo Corona Perris  
     
Poultry Production    
Patricia Garcia Buena Park  
Dustin Suttles El Capitan  
Catherine Fernandes Hemet  
Jonathan Briggs Littlerock X
     
Sheep Production    
Kristen Momberg Mountain Empire X
Emily Hamblin Perris  
     
Small Animal Production & Care    
Lindsey Allen Chino  
Ashli Hurst El Capitan  
Charlie Lopez Norco X
     
Specialty Animal Production     
Meagan Edgar Fallbrook X
Alondra Gomez Perris  
     
Specialty Crop Production    
Jocelyn Martinez Perris  
     
Swine Production Entrepreneurship    
Edilena Reyes Buena Park  
Austin Rogers El Capitan X
Leobardo Oropeza Heritage  
     
Swine Production - Placement    
Ismael Diaz Warner  
Rainey Reedy Heritage X
     
Turf Grass Management    
Tyler Lewis Covina X
     
Vegetable Production - Placement    
Edilena Reyes Buena Park X
Catherine Fernandes Hemet  
     
Veterinary Science    
Cole Cannon Sonora X
Courtney Cobb Hemet  
     


Copyright 2013