Southern Region
Contest Results 2013

Novice Parliamentary Procedure  

1st

Perris

2nd

Calexico

3rd

Escondido

4th

Mtn. Empire


Advanced Parliamentary Procedure  

1st

El Capitan

2nd

Escondido

3rd

Fallbrook

4th

Mtn. Empire

 

Novice Parliamentary Procedure

Outstanding Team Member

Calexico Maria Prieto
El Capitan Trayen Lerario
Escondido Jason Stone
Fallbrook Juan Lemus
Mtn. Empire Caitlin Butts
Perris Erick Preciado

 

Advance Parliamentary Procedure

Outstanding Team Member

El Capitan Brody Roland
Escondido Kayla Allen
Escondido Jessica Theisman
Fallbrook Louren Robinson
Hemet Katie Fernandes
Mtn. Empire Alex Curiel
Perris Cecialia Ruiz

 

 

Creed Recitation   (corrected)

1st

Julianna Turner

Don Lugo

2nd

Jade Towner

Rubidoux

3rd

Michelle Peraza

Imperial

4th

Jamie Stapp

Palmdale

5th

Caitlin Butts

Mtn. Empire

6th

Sara Magers

El Capitan

7th

Summer Call

Apple Valley

8th

Flor Espino

Fallbrook

9th

Micada Mendoza

Imperial

10th

Madison Dollarhide

Rubidoux

 

 

Job Interview  

1st

Eileen Desmond

Norco

2nd

Garret Barton

Poway

3rd

Logan Hutto

Fallbrook

4th

Hannah Meno

Sonora

5th

Jessica Theisman

Escondido

6th

Chris Barlow

Sonora

7th

Briana Wilmoth

Norco

8th

Sydney Owensby

Norco

9th

Morgan Jones

Antelope Valley

10th

Katie Moore

Sonora

 

 

Advanced Prepared Public Speaking  

1st

Urfia Abdul

Buena Park

2nd

Adam Wong

Winterhaven

3rd

Nicolette Lee

Sunny Hills

4th

Ashley Therian

San Marcos

5th

Abigail Porter

San Jacinto

6th

Rainey Reedy

Heritage

7th

Damian Cortez

Blythe

8th

Rhiannon Hackett

Vista

9th

Alissa Waldron

La Habra

10th

Hannah Mayes

Heritage

 

 

Novice Extemporaneous Speech  

1st

Maria Prieto

Calexico

2nd

Jason Stone

Escondido

3rd

Yotsapal Phadungyan

Warner Springs

4th

Anastasia Zamora

Imperial

5th

Willy Salgado

Vista

6th

Logan Wingate

Imperial

 

 

Advanced Extemporaneous Speech  

1st

Cassidy Steenbock

Heritage

2nd

Daniel Van Patten

Perris

3rd

Stephen Janak

Ramona

4th

Jill Drake

Fallbrook

5th

Trina Brown

Buena Park

6th

Cynthia Alvarado

Antelope Valley

7th

Allison Gutierrez

Antelope Valley

8th

Kandra Williams

Imperial

9th

Kaysia Pjaita

Escondido

10th

Alisa Hernandez

La Habra

 

Impromptu Speech  

1st

Andrea Coye

Escondido

2nd

Kelsey Kisling

Mission Viejo

3rd

Tanya Enlow

Fallbrook

4th

Leo Medrano

Antelope Valley

5th

Mia Russell

Buena Park

6th

Megan Tye

Mission Viejo

7th

Emily Hamblin

Perris

8th

Dustin Suttles

El Capitan

9th

James Schwer

Holtville

10th

Lizabeth Zarate

Antelope Valley


Scrapbook  

1st

Mtn. Empire

2nd

El Capitan

3rd

Escondido

4th

Buena Park

5th

Norte Vista


Program of Activities   

1st

Holtville

2nd

Westminster

 

Website

1st

Westminster
2nd Heritage

 

Copyright 2013