San Diego Section
Contest Results
2012-2013

Novice Opening/Closing Ceremonies  

 

Place

Chapter

Outstanding Officer

1st

Warner Springs A Reporter

2nd

Escondido B President

3rd

Escondido A Vice President

4th

Vista President

5th

Mtn. Empire Reporter

6th

El Capitan Vice President

7th

Ramona Secretary

8th

Fallbrook B President

9th

Fallbrook A Sentinel
10th Warner Springs B Vice President
11th Valley Center Secretary
12th San Pasqual President
13th All Tribes President


 

Open Division -  Opening/Closing Ceremonies

 

Place

Chapter

Outstanding Officer

1st

Escondido B Vice President

2nd

Fallbrook Blue Vice President

3rd

El Capitan A Secretary

4th

Poway Vice President

5th

Escondido A Vice President

6th

Mtn. Empire Secretary

7th

El Capitan B Secretary

8th

Warner Springs Vice President

9th

Fallbrook Gold Reporter

10th

Valley Center Treasurer

11th

San Marcos Sentinel

12th

Julian Secretary
13th San Pasqual Vice President

 

Officer Team Opening/Closing Ceremonies  

 

Place

Chapter

Outstanding Officer

1st

Fallbrook President

2nd

El Capitan President

3rd

Escondido Vice President

4th

Mtn. Empire President

5th

Warner Springs President

6th

Ramona President

7th

Valley Center Reporter

8th

Orange Glen President
9th San Pasqual President
10th San Marcos
11tth El Camino Treasurer
12th Vista Vice President
13th Poway Vice President
14th All Tribes Secretary

 

Creed Recitation  

1st

Flor Espino Fallbrook

2nd

Caitlin Butts Mtn. Empire

3rd

Sara Magers El Capitan

4th

Ray Rapue Julian
5th Bronti Hall Escondido

 

Impromptu   

1st

Andrea Coye Escondido

2nd

Tanya Enlow Fallbrook

3rd

Dustin Suttles El Capitan

4th

Bailey Cain San Marcos

5th

Nicole Arnold Vista

 

Job Interview  

1st

Logan Hutto

Fallbrook

2nd

Jessica Theisman

Escondido

3rd

Garrett Barton

Poway

4th

Ali Ryan

San Marcos

5th

Conrad Stanton

El Capitan

 

Advanced Prepared Public Speaking  

1st

Ashley Thenen

San Marcos

2nd

Rhiannon Hackett

Vista

3rd

Carolyn Kravitz

Mtn. Empire

4th

Isaac Varela

Fallbrook

5th Nicole Booten Escondido


Novice Extemporaneous Speech  

1st Willy Salgado Vista
2nd Jason Stone Escondido
3rd Yotsapol Phadungyan Warner Springs
4th Yahoshua Garcia All Tribes
5th Apiradee Phadungyan Warner Springs

Advanced Extemporaneous Speech  
1st Stephan Janek Ramona
2nd Jill Drake Fallbrook
3rd Kaysia Phaita Escondido
4th Megan Myers Mtn. Empire
5th Megan Duncan Vista

 

Novice Parliamentary Procedure  

1st

Escondido

2nd

Fallbrook

3rd

El Capitan

4th

Mtn. Empire


Advanced Parliamentary Procedure  

1st

El Capitan A

2nd

Fallbrook A

3rd

Escondido B

4th

Escondido A

5th

Mtn. Empire

 

Best Informed Greenhand  

1st

Morgan Wiersma

Escondido

2nd

Brunti Hall

Escondido

3rd

Gabrielle Norte

Warner Springs

4th

Camille Cubar

Escondido

 

Chapter Best Informed Greenhand  

1st

Escondido

 

COOP Quiz  

1st

Nicole Booten

Escondido

2nd

Alex Curiel

Mtn. Empire

3rd

Jake White

Mtn. Empire

4th

Jessica Frisbie

El Capitan

5th

Courtney Kuba

San Marcos

6th

Troy Clark

Mtn. Empire

7th

Rosa Rivera

El Capitan

8th

Bailey Cain

San Marcos

9th

Brody Roland

El Capitan

10th

Veronica Coplin

El Capitan


Chapter COOP Quiz  

1st

Mtn. Empire

2nd

San Marcos

3rd

El Capitan A

4th

Escondido

5th

Mtn. Empire B

6th

El Capitan B

 


Copyright 2013