Southern Region
Proficiency Award

Recipients 2014


*Regional Winner
Proficiency Area Chapter
Ag Communications
Christy Ly * Westminster
Agricultural Education 
John Munguia ** Sonora
Ben Sellers El Capitan
Logan Alebes Serrano
Ag. Mechanics Design and Fabrication
Christopher Montoya Sonora
Isaac Varela ** Fallbrook
Logan Alebes Serrano
Armando Estrada Perris
Ag. Mechanics Repair and Maintenance - Placement
Miguel Sandate ** Sonora
Mitchell Niemi El Capitan
Agricultural Processing
Alejandro Gutierrez * Perris
Agricultural Sales Placement
Raymond Blanco Buena Park
Dylan Vockrodt ** El Capitan
Sydney Owensby Norco
Agricultural Services
LeLynn Ditsler * Chino - Don Lugo
Agriscience Research Plant Systems
Pedro Carenno Littlerock
Beef Production Entrepreneurship
Amanda Jacobs Buena Park
Mackenzie Briel ** Mountain Empire
Allisson Silveira Rubidoux
Beef Production Placement
David Reyes Sonora
Cody Hoss * El Capitan
Jonathan Briggs Littlerock
Dairy Production Entrepreneurship
Sarah Martin * Sonora
Tatiana Woliung
El Capitan
Dairy Production Placement
Chantelle Barlow ** Sonora
Diversified Agricultural Production
Kennady Wagner ** El Capitan
Glen Clafin Grove
Diversified Crop Production - Placement
Tom Smith ** Imperial
Raymond Blanco Buena Park
Diversified Horticulture - Placement
Josh Ellithorpe ** Fallbrook
Samantha Smith
El Capitan
   
Diversified Livestock Production - Entrepreneurship
Oke Iyeke Westminster
Kennady Wagner * El Capitan
Jonathan Briggs Littlerock
Cassidy Steenbock Heritage
Diversified Livestock Production - Placement
LeLynn Ditsler Chino - Don Lugo
Robbie Fryhling * El Capitan 
Emerging Ag Technology
Jillian Drake ** Fallbrook
Environmental Science & Natural Resources 
Brock Roland * El Capitan
Equine Science Entrepreneurship
LeLynn Ditsler Chino - Don Lugo
Kayla Rumley ** El Capitan
Equine Science Placement
Ivy Menjivar Sonora
Gabby Dodson ** El Capitan
Sara Sullivan Lucerne Valley
Cassidy Steenbock Heritage
Forage Production
Dawson Pfister Holtville
Brock Roland * El Capitan
Forest Management & Products
Jason Hull Chino - Don Lugo
Troy Clark ** Mountain Empire
Konnor Radwalb Serrano
Goat Production
Sarah Fahrmeier ** Sonora
Natasha Self El Capitan
Abraham Alvarado Perris
Home and/or Community Development
Alexis Martinez ** Covina
Sariah Ayala Perris
Landscape Management
Fernando Gonzales * Sonora
Juan Lemus Fallbrook
Outdoor Recreation
Sapphire Martinez ** Mountain Empire
Dakota Low Serrano
Pomology - Entrepreneurship/Placement
Raymond Blanco Buena Park
Isaac Varela * Fallbrook
Poultry Production
Mia Russell Buena Park
Dustin Suttles** El Capitan
Jonathan Briggs Littlerock
Sheep Production
Trina Brown* Buena Park
Tatiana Woliung El Capitan
Jamie McKinley Escondido
Emily Hamblin Perris
Small Animal Production & Care
Abigail Navarrete Sonora
Renee Blake Mountain Empire
Charlie Lopez ** Norco
Specialty Animal Production 
Meagan Edgar ** Fallbrook
Erik Brooks Serrano
Emanuel Herrera Perris
Specialty Crop Production
Natalie Cisneros * Perris
Swine Production Entrepreneurship
Garret Hill Sonora
Austin Rogers ** El Capitan
Adriana Coonce Serrano
Swine Production - Placement
Shariah Dunn ** La Habra
Cody Parenteau El Capitan
Cassidy Steenbock Heritage
Turf Grass Management
Daniel Fonseca ** Sonora
Vegetable Production - Placement
Raymond Blanco Buena Park
Harrison Joseph Bauer * Valley Center
Veterinary Science
Cole Cannon ** Sonora
Kaylyn York San Pasqual
Viticulture Production
Gina Lechuga Palmdale
Wildlife Production & Management 
Alyssa Smith La Habra
Allison Silveira** Rubidoux



Copyright 2014