Southern Region
Contest Results 2014

Scrapbook
1. Escondido                 
2. Sonora - La Habra
3. Mtn. Empire
q Rubidoux
5. El Capitan

Program of Activities
1. Westminster                
2. Warner Springs
3. Indio
4. Holtville
5. San Pasqual - Escondido

Novice Parliamentary Procedure 
1. El Capitan                   
2. Calexico
3. Escondido
4. Fallbrook
5. Jurupa Valley

Advanced Parliamentary Procedure 
1. Fallbrook                  
2. El Capitan
3. Escondido
4. Mtn. Empire
5. Calexico

Novice Parliamentary Procedure 
Outstanding Team Member
Calexico Raul Gutierrez
El Capitan Holly Debenham
Escondido Angelica Aragon
Fallbrook Taylor Frazier
Jurupa Valley Shelby Lee

Advanced Parliamentary Procedure 
Outstanding Team Member
Calexico Bianca Gutierrez
El Capitan Dustin Suttles
Escondido Kaysia Pajita, Maddy O'Brien
Fallbrook Josh Ellithorpe
Mtn. Empire Jade Miner




Creed Recitation
1. Ocean Laidlaw Warner Springs
2. Grace Rodriguez Brawley
3. Chris Rodriguez Sonora
4. Joshua Gomez Westminster
5. Marilyn Nimmo Lucerne Valley
6. Nora Musulin Jurupa Valley
7. Adrian Diaz Perris
8. Gio Carrillo Brawley
9. Taylor Travis Imperial
10. Jordan Outlaw Westminster



Job Interview
1. Garrett Barton Poway
2. Chase OKeefe Norco
3. Clarissa Samano Littlerock
4. Bryce Presley Brawley  
5. Sydney Owensby Norco
6. Samantha Olsen El Capitan           
7. Juan Lemus Fallbrook
8. Chris Campos Lucerne Valley
9. Jenna Lew Mission Viejo
10. Kaycee Larios Holtville



Novice Job Interview
1. Amber Thompson Heritage
2. Georgette Moreno Lucerne Valley
3. Jared Brandt Heritage



Prepared Public Speaking
1. Ashley Therian San Marcos
2. Josiah Tang Sunny Hills
3. Isaac Varela Fallbrook
4. Oke Iyeke Westminster
5. Urfia Abdul Buena Park
6. Adam Wong Winterhaven
7. Carolyn Kravitz Mtn. Empire
8. Thomas Macias Perris
9. Arlene Rodriguez Norco
10. Denzel Marmolejo Calexico



Novice Prepared Public Speaking
1. Emilee Thing Mtn. Empire



Extemporaneous Speaking
1. Cassidy Steenbock Heritage
2. Cynthia Alvarado Antelope Valley
3. Gabby Celeya Imperial
4. Chris Gutierrez Hemet
5. Kealoha Leonui Poway
6. Destiny Ramos Buena Park
7. Raymond Blanco Buena Park
8. Alisa Ruacho Inperial
9. Bailey Cain San Marcos
10. Megan Tye Mission Viejo



Novice Extemporaneous Speaking
1. Evan Cribb Poway
2. Jenna Mullett Mtn. Empire
3. Bonti Hall Escondido
4. Bryson Loomis Hemet
5. Paige Maring Imperial
6. Jerryca Haller Imperial



Impromptu
1. Armando Nevarez Holtville
2. Adriana Coonce Serrano
3. Flor Espino Fallbrook
4. Trinity Kenny Norte Vista
5. Madison Dollarhide Rubidoux
6. Courtney Ouellette San Marcos
7. Priscilla Preciado Covina
8. Ray Rupe Julian
9. Frenchy de Boisblanc Mission Viejo
10. Ashley Reilly Heritage



Copyright 2014