Southern Region
Proficiency Award

Recipients 2016

 

* Region Winner ** State Winner


Proficiency Area Chapter
Ag. Communications
Christopher Oh* Sunny Hills 
Agricultural Education 
Armando Nevarete Holtville
Sarai Lopez* Sonora
Ag. Mechanics Design and Fabrication
Eduardo Bibiesca Sonora
Dustin Suttles** El Capitan
Ag. Mechanics Repair and Maintenance - Entrepreneurship
Amanda Morrison** Mountain Empire
Ag. Mechanics Repair and Maintenance - Placement
Tanner Pies* El Capitan
Agricultural Processing
Chase Bowman Heritage 
Daysee Magana* Fallbrook
Agricultural Sales Entrepreneurship
Isabella Evans* Fallbrook
Agricultural Sales Placement
Alexis Carvajal Buena Park 
Allyson Kusuda* Poway
Agriculture Service
John Tamayo* Holtville
Rebecca Atamirano Jurupa Valley
Agriscience Research Animal Systems
Kimberly Vargas Littlerock
Tatiana Woliung** El Capitan
Agriscience Research Plant Systems
Blake Jackson* El Capitan
Agriscience Research Integrated Systems
Lilliann Meek Buena Park 
Tyler Mellott* El Capitan
Beef Production Entrepreneurship
Tadd Patterson Lucerne Valley
Andrew Roman Calexico
Heather Hunt* Sunny Hills
Catherine Moore Heritage 
Mackenzie Briel Mountain Empire
Diversified Agricultural Production
Adriana Coonce Serrano
Jack Grizzle* Holtville
Kaytlin Strojeck Norco
Anne Signore El Capitan
Diversified Crop Production - Placement
Dawson Pfister* Holtville
Diversified Horticulture
Juan Lemus** Fallbrook
Diversified Livestock Production
Adriana Coonce Serrano
Kacie Wagner Holtville
Elizabeth Lorenz Buena Park 
Amber Thompson Heritage 
Mackenzie Briel* Mountain Empire
Environmental Science & Natural Resources 
Alyssa Armijo* Orange
Equine Science Entrepreneurship
Jessica Baxter** Elsinore
Tera Galea El Capitan
Equine Science Placement
Sara Sullivan** Lucerne Valley
Farah Angel Ramona
Fiber/Oil Crop Production
Lauren Lydick** Holtville
Forage Production
Jack Grizzle* Holtville
Jacob Nichols El Capitan
Forest Management & Products
Tadd Patterson Lucerne Valley
Sean Randall* Heritage 
Thomas Ryan Don Lugo
Goat Production
Tadd Patterson Lucerne Valley
Jesus Mejia Calexico
Ambre Buzzard Orange
Faith Baker Heritage 
Sarah Drown* Ramona
Home and/or Community Development
Ruth Kohei Covina
Hunter Conner* Fallbrook
Landscape Management
Danny Fonseca* Sonora
Robert Fryhling El Capitan
Nursery Operations
Luis Garcia Sonora
Sage Drohan* Escondido
Outdoor Recreation
Ethan Bridwell Littlerock
Makenzie Cote Sonora
Jared Brandt Heritage 
Aaron McCranie** El Capitan
Pomology 
Edwin Madrid Buena Park 
Poultry Production
Carlos Lopez Calexico
Julio Aranda Buena Park 
Kaytlin Strojeck Norco
Tatiana Woliung* El Capitan
Sheep Production
Adriana Coonce Serrano
Brenna Stewart Holtville
Tara Young Sonora
Catherine Moore Heritage 
Sarah Drown* Ramona
Small Animal Production & Care
Jesus Mejia Calexico
Breanna Uyeno* Sunny Hills
Catherine Moore Heritage 
Garrett Rebarchek El Capitan
Specialty Animal Production 
Brandon Taylor Holtville
Amber Buzzard Orange
Daysee Magana** Fallbrook
Pedro Carreno Littlerock
Swine Production Entrepreneurship
Adriana Coonce* Serrano
Sarai Parra Holtville
Amber Buzzard Orange
Kyle Dayton Jurupa Valley
Katlyn McClellan Ramona
Swine Production - Placement
Kailani Koahou* Heritage 
Elizabeth Garcia El Capitan
Turf Grass Management
Danny Fonseca** Sonora
Vegetable Production
Jordyn Rodriguez Fullerton
Harrison Bauer* Valley Center
Veterinary Science
Breanna Uyeno Sunny Hills


Copyright 2016