Southern Region
Contest Results 2016



Creed Recitation
1. Miriam Alvarado Antelope Valley
2. Hailey Turner Apple Valley
3. Brandon Castro Brawley
4. Julian Ibarra Norco
5. Sarah Grizzle Holtville
6. Amber Cordova Fallbrook
7. Aubrey Mills Mission Viejo
8. Alexandra Sandoval Sonora
9. Stephanie Herrera Covina
10. Isai Soto Fallbrook


Job Interview
1. Savanna Valverde Norte Vista
2. Elizabeth Kavianian Norco
3. Angel Carrillo Perris
4. Samuel Looper Apple Valley
5. Keagan Weis Lucerne Valley
6. Flor Espino Fallbrook
7. Francesca de Bloisblanc Mission Viejo
8. Taylor Travis Imperial
9. Amanda Morrison Mtn. Empire
10. Pedro Carreno Littlerock



Novice Job Interview
1. Michelle Alvarado West Valley
2. Alexandra Moorman Hamilton
3. Brianna McLaughlin Brawley
4. Adrian Remudaro West Valley



Prepared Public Speaking
1. Tatiana Woliung El Capitan
2. Jocelyn Ornelas Heritage
3. Alexa Walkovitz Lucerne Valley
4. Rebecca Altamirano Jurupa Valley
5. James Scharton Covina
6. Devon Muro Buena Park
7. Denna Walker Brawley
8. Adam Wong Winterhaven
9. Blake Jackson El Capitan
10. Ava Williamson Ramona



Novice Prepared Public Speaking
1. Keeli Poloni Holtville
2. Vanessa Sussex Holtville
3. Ali Trujillo Mtn. Empire
4. Jacob Nichols El Capitan
5. Marilyn Long San Marcos
6. Skylar Shooler Calipatria
7. Judith Zavala Norte Vista
8. Megan Pawling Norte Vista
9. Maria Cano Norte Vista



Extemporaneous Speaking
1. Armando Nevarez Holtville
2. Jade Towner Rubidoux
3. Bronti Hall Escondido
4. Adriana Coonce Serrano
5. Julio Aranda Buena Park
6. Faith Baker Heritage
7. Alex Guilin Blythe
8. Kate Golden Poway
9. Samantha Stewart La Habra
10. Courtney Kirk El Capitan


Novice Extemporaneous Speaking
1. Reanna Paala Ramona
2. Sabrina Pavon Imperial
3. Paola Chavez Holtville
4. Natalia Hernandez Imperial
5. Hiram Olivarria Mtn. Empire
6. Vernice Garcia Escondido
7. Gabriela Plantilla Perris
8. Meliza Goux Norte Vista



Impromptu
1. Kyle Dayton Jurupa Valley
2. Esmeralda Caabey Imperial
3. Sadie Maydahl Escondido
4. Ariana Myers Buena Park
5. Jessica Ibarra Norco
6. Sebastian Soto Covina
7. Payton Cox Blythe
8. Anthony Silva Holtville
9. Hailey Baldwin Escondido
10. Nicole Snyder Covina

Novice Parliamentary Procedure 
1. Escondido A  
2. Hemet  
3. Esconido B  
4. El Capitan  
5. Ramona  

Advanced Parliamentary Procedure 
1. Fallbrook  
2. El Capitan  
3. Escondido  
4. Calexico  
5. Ramona  



Novice Parliamentary Procedure 
Outstanding Team Member
El Capitan Josh Tavolazzi
Escondido A Kathy Gutierrez
Escondio B Danielle Allen
Hemet Ryley McMorris
Ramona Jonah Beene

Advanced Parliamentary Procedure 
Outstanding Team Member
Calexico Oscar Palero
El Capitan Sydney George
Escondido Hailey Baldwin
Fallbrook Taryn Sehnert
Hemet Cinthia Naylor
Ramona Sarah Drown
San Jacinto Maria Gonzalez

Scrapbook
1st Ramona
2nd Escondido -San Pasqual
3rd Fallbrook
4th Redlands - Grove
5th Buena Park

Program of Activities
1st Fullerton - Sunny Hills
2nd Warner Springs
3rd El Capitan
4th Holtville
5th Westminster


Copyright 2016