High Desert Section
Contest Results
2016-2017

 

Extemporaneous Speech  

 

1st Matisen Negrette Apple Valley

 

Impromptu Speaking  

 

1st Miriam Alvarado Antelope Valley  
2nd Daniela Martin Antelope Valley  
3rd Nancy Marroquin Antelope Valley  
4th Alyssa Atkins Serrano  
5th Melanie Sauer Serrano  

 

Job Interview  

 

1st Keagan Weis Lucerne Valley
2nd Isaac James Palmdale
3rd Samantha Marcus Apple Valley
4th Lauren Lee Apple Valley
5th Nathaniel Oseguera  Littlerock

 

Novice Opening/Closing Ceremonies

1st

Apple Valley
2nd Lucerne Valley 1
3rd Lancaster-Antelope Valley
4th Lucerne valley 2
5th Littlerock

 

Advanced Opening/Closing Ceremonies

1st

Apple Valley 1

2nd

Lucerne Valley

3rd

Lancaster-Antelope Valley 1
4th Apple Valley 2
5th Apple Valley 3

 

Opening/Closing Ceremonies - Outstanding Officer

Office Novice - Name Advanced - Name
Sentinel - 5th Maria Corona, Littlerock Armando Arroga, Lancaster-Antelope Valley
Sentinel - 4th  Melody Ruiz, Lucerne Valley 2 Taylor Sprakle, Apple Valley 4
Sentinel - 3rd  Ciana Mulley, Apple Valley Katelynd Johnson, Apple Valley 2
Sentinel - 2nd  JT Mills, Lucerne Valley 1 Tyler Rohrbaugh, Apple Valley 1
Sentinel - 1st  Nancy Marroquin, Lancaster- Antelope Valley Holly Lopez, Lucerne

 

Reporter - 5th Cindy Lopez, Littlerock Bradley Callahan, Serrano Blue
Reporter - 4th Genesis Fausto, Lucerne Valley 2 Victoria Jones, Lancaster-Antelope Valley 1
Reporter - 3rd Jessica Chang, Lancaster-Antelope Valley Alexa Walkovitz, Lucerne
Reporter - 2nd Taylor Mount, Apple Valley Andrew Seigfried, Apple Valley 2
Reporter - 1st Korrina Medina, Lucerne Valley 1 Maryam Perez, Littlerock Blue
Treasurer - 5th Tyler Burke, Littlerock Maddi Ferriera, Serrano Blue
Treasurer - 4th Martin Fowler, Lucerne Valley 2 Carrie Pirner, Serrano Gold
Treasurer - 3rd Lora Lee Yates, Lancaster-Antelope Valley Cole Rebidoux, Apple Valley 2
Treasurer - 2nd Layla Svedin, Apple Valley Audrey Cook, Apple Valley 3
Treasurer - 1st Naomi Deltone, Lucerne Valley 1 Madeline Johnson, Apple Valley 1
Secretary - 5th Elisha Wheeler, Lucerne Valley 2 Melanie Sauer, Serrano Blue
Secretary - 4th America Larius, Littlerock Jason Thy, Serrano gold
Secretary - 3rd Jordan mills, Lucerne Valley 1 Heidi Yupe, Lancaster-Antelope Valley 1
Secretary - 2nd Jovannah Ambriz Olivas, Lancaster-Antelope Valley Lauren Lee, Apple Valley 1
Secretary - 1st Sydney Lapitan, Apple Valley Skye Piper, Apple Valley 2
VP - 5th Brandon De Leon, Lucerne Valley 2 Carlos Vasquez, Lancaster-Antelope Valley 1
VP - 4th Gualdelupe Calderon, Littlerock Madison Redding, Lucerne
VP - 3rd Natalie Vasquez, Lancaster-Antelope Valley Savannah Rengal, Serrano Gold
VP - 2nd Allanah Sandoval, Lucerne Valley 1 Colby Chadbourne, Apple Valley 2
VP - 1st Camryn Stone, Apple Valley Justine House, Apple Valley 1
Pres - 5th Andrew Aragon, Lancaster-Antelope Valley Miriam Alvarado, Lancaster-Antelope Valley 1
Pres - 4th Alexandra Gonzales, Littlerock Monique Rodriguez, Apple Valley 3
Pres - 3rd Matthew Redding, Lucerne Valley 2 Paul McDavid, Serrano Gold
Pres - 2nd Walter Williams, Lucerne Valley 1 Mashen Negrette, Apple Valley 1
Pres - 1st Pricilla Rushing, Apple Valley Samantha Marcus, Apple Valley 2

 

Best Informed Greenhand - Individuals

 

1st Connel Fuqua Grove
2nd Alannah Sandoval Lucerne Valley
3rd Seth Allen Grove
4th Christopher Williams Serrano
5th Breanna Mills Lucerne Valley

 

Best Informed Greenhand - Chapters

 

1st Grove  
2nd Lucerne Valley  
3rd Littlercok  
4th Antelope Valley  
5th Serrano  

 

Creed Speech  

 

1st Jessie Marie Chang Antelope Valley
2nd Sydney Lapitan Apple Valley
3rd Katelyn Miller Lucerne Valley
4th Andrew Cary Grove
5th Nataly Vazquez Antelope Valley

 

Prepared Public Speaking Speech  

 

1st Alexa Walkovitz Lucerne Valley
2nd Marial Malagon Littlerock
3rd Isaiah Maecham Littlerock

 

COOPS

 

1st    
2nd    
3rd    
4th    
5th    

Chapter - COOPS  

 

1st    
2nd    

 


Copyright 2017