Southern Region
Contest Results 2017




Creed Recitation
1. Kasie Rushing Sunny Hills
2. Lindsey Lamert Brawley
3. Clarisse-Cloe Hamby Sunny Hills
4. Jessica Friely Brawley
5. Eric Mendoza Misison Viejo
6. Nitasha Drake Warner Springs
7. Maddie Graydon Poway
8. Katelyn Miller Lucerne Valley
9. Serena Estrella Norco
10. Jessie Marie Chong Antelope Valley


Job Interview


1. Blake Jackson El Capitan
2. Sage Drohan Escondido
3. Graham Robertson Norco
4. Sydney Porter Fallbrook
5. Isabella Jacobson La Habra
6. Mariah Harper Hemet
7. Heather Hunt Sunny Hills
8. Jazmin Aguilar Imperial
9. Keagan Weis Lucerne Valley
10. Guadalupe Reyes Rubidoux



Novice Job Interview


1. Cecilia Mandujano Perris
2. Ashlyn Branka Hemet
3. Ricardo Mendez Holtville
4. Brandi Whittle Brawley

Prepared Public Speaking


1. Sarah Drown Ramona
2. Maria Cano Norte Vista
3. Kyle Dayton Jurupa Valley
4. Rebecca Altamirano Brawley
5. Devan Muro Buena Park
6. Jack Grizzle Holtville
7. Keeley Poloni Holtville
8. Marilyn Long San Marcos
9. Samuel Ibarra Sunny Hills
10. Ali Trujillo Mtn. Empire

Novice Prepared Public Speaking


1. Sarah Grizzle Holtville
2. Valeria Prieto Holtville
3. Shantel Dirnbach Sunny Hills
4. Jenny Schwer Holtville
5. Leianna Hill Warner Springs


Extemporaneous Speaking


1. Faith Baker Heritage
2. Makai Sun Sunny Hills
3. Paulina Cortez Buena Park
4. Esmeralda Caabay Imperial
5. Kailani Koahou Heritage
6. Zachary Bush Blythe
7. Matison Negrette Apple Valley
8. Katherine Golden Poway
9. Sadie Maydahl Escondido
10. Meliza Goux Norte Vista


Novice Extemporaneous Speaking



1. Margaret Schuett Ramona
2. Kasin Martin Escondido
3. Jasmine Hoofard Escondido
4. Jazmine Ceja Imperial
5. Jaysen Quad Heritage

Impromptu


1. Natalie Lambert Don Lugo
2. Miriam Alvarado Antelope Valley
3. Anna Grulikowski Mission Viejo
4. Tori Melchor Covina
5. Hailey Klows El Capitan
6. Isai Soto Fallbrook
7. Charlie Rice Escondido
8. Victoria Wysocki Holtville
9. Gavin Macias Imperial
10. David Larios Holtville

Novice Parliamentary Procedure 

1. Escondido
2. El Capitan
3. Escondido B
4. Fallbrook
5. Calexico

Novice Parliamentary Procedure 
Outstanding Team Member
El Capitan Taylor Schunk
Escondido A Juan Flores
Escondido B Serra Takacs
Fallbrook Raelynn Holmes
Calexico Dulce Borbon

Advanced Parliamentary Procedure 


1. El Capitan
2. Ramona
3. Escondido A
4. Mtn. Empire
5. Escondido B

Advanced Parliamentary Procedure 
Outstanding Team Member
El Capitan Blake Jackson
Escondido A Briana Lautzenhser
Escondido B Alexa Hansen
Hemet Brett Hansen
Jurupa Valley Kyle Dayton
Mtn. Empire Ali Trujillo
Ramona Jonah Beene

Scrapbook
1st Westminster
2nd Sunny Hills
3rd Holtville
4th Indio
5th  

Program of Activities
1st Buena Park
2nd Norte Vista
3rd Escondido
4th San Pasqual
5th Grove


Copyright 2017