Southern Region
Contest Results 2019
Creed Recitation

1. Madi Green Fallbrook
2. Kelsey Gonzalez Imperial
3. Carl Maier Fallbrook
4. Liianna Velasco Lucerne Valley
5. Chevelle Clark Serrano
6. Spohia Vazquez Don Lugo
7. Melanie Orozco Holtville
8. Kaitlynn Wichterman St. Jeanne
9. Kai Cavarlez Sonora
10. Madison Nichols El Capitan

Job Interview



1. Seth Hilfiker Holtville
2. Tara Bugos Jurupa Valley
3. Megan Sumaya Heritage
4. Maddie Kline sonora
5. Tevor Herman Ramona
6. Malia Arpon Sunny Hills
7. Madison Evans Fallbrook
8. Seth Grundmeyer Norco
9. Madison Causey Fallbrook
10. John Cummings Brawley

Novice Job Interview


1. Jackelin Gutierrez-Torres Rubidoux
2. Cassidy Estrada Imperial
3. Jasmine Vizcarra Imperial

Prepared Public Speaking


1. Alyssa White Norco
2. Kalin Morse Brawley
3. Gavin Macias Imperial
4. Natalie Lambert Don Lugo
5. Kasie Rushing Sunny Hills
6. Nitasha Drake Warner
7. Melany Lopez Holtville
8. Madison Coats La Habra
9. Brittany Kunkle Apple Valley
10. Miranda Medford El Capitan

Novice Prepared Public Speaking


1. Alyssa Arias Julian
2. Ryan Dickerson Brawley
3. Breana Figueroa-Perez Rubidoux
4. Margarita Desilgua Holtville
5. Emily Vasquez Holtville

Extemporaneous Speaking



1. Miriam Alvarado Antelope Valley
2. David Larios Holtville
3. Anna Grulikowski Mission Viejo
4. Issac Martin Del Campo Jurupa Valley
5. Isai Soto Fallbrook
6. Zach Padilla Ramona
7. Emilee Woodward Heritage
8. Jayce Pendley Imperial
9. Tory Melcher Covina
10. Sarai Lettoy Antelope Valley


Novice Extemporaneous Speaking



1. Leonela Gonzalez Holtville
2. Andrea Acuna Imperial
3. Leaylah Williams St. Jeanne
4. Maya Arviso Imperial
5. Jospeh Maldonado Mtn. Empire
6. Catherine Anderson Mtn. Empire
7. Robert Wilson Ramona

Impromptu


1. Kennedy Pechtyl Imperial
2. Jazlyn Butler Imperial
3. Gianna Veluz Sunny Hills
4. Taryl Townsend Mtn. Empire
5. Gina McManama Julian
6. Leo Maldonado Serrano
7. Rome DeJulio Escondido
8. Cheyenne Haffner Heritage
9. Dennis Brunner Heritage
10. Shaun Im Sunny Hills

Novice Parliamentary Procedure 

 

1st El Capitan
2nd Escondido
3rd Fallbrook
4th Holtville

Novice Parliamentary Procedure 
Outstanding Team Member
   
   
   
   
   
   
   

Advanced Parliamentary Procedure 

1st Escondido  
2nd El Capitan  
3rd Fallbrook  
4th Escondido B  
5th Mtn. Empire  
6th Hemet
7th Escondido C  
8th Heritage  

 


Advanced Parliamentary Procedure 
Outstanding Team Member
   
   
   
   
   
   
   
   
   


Chapter Website
1st  
2nd  
3rd  
4th  
5th  

Copyright 2019